2022 Kış Olimpiyatları sona erdi: Daha iyisi elbette mümkün

Pekin Kış Olimpiyatları, pazar akşamı sona erdi. Geleneksel kapanış töreninin ardından Uluslararası Olimpiyat Komitesi IOC Başkanı Thomas Bach, 2026 Kış Olimpiyatları’nın düzenleneceği Milano ve Cortina belediye başkanlarına Olimpiyat bayrağını takdim etti. Avrupa basını bir durum değerlendirmesi yapıyor.

 

AFTONBLADET (İsveç)  

KENDİ HALKINI ETKİLEMEYİ BİLDİ

Gazeteci Ingvar Persson, sona eren Kış Olimpiyatları’nı Komünist Parti için bir başarı olarak görüyor Aftonbladet’te: 

“Elbette son birkaç hafta Pekin’deki rejim için devasa bir propaganda gösterisi oldu. İnsan haklarını sistematik olarak ihlal eden, azınlıklara baskı uygulayan ve diğer ülkelere karşı giderek agresifleşen bir rejim. Asıl amaç dış dünyada sempati kazanmak değildi belki de. Çin yönetiminin bundan endişe etmesi gerekmiyor. Amaç muhtemelen daha ziyade kendi halkına başarı ve ilerleme sinyali göndermekti. Rejimin haber medyasını kontrolü altında tuttuğunu düşünecek olursak, sanırım bu işe yaradı.”

 

ECHO24 (Çek Cumhuriyeti)  

İTALYAN DOLCE VITA’SINI BEKLEYELİM

Pekin 2022 korkunçtu, diyor Echo24: 

“Tarihin belki de en kötü olimpiyatları bitti. Hafızalarda kalan insanüstü azme dair ikonik anlar, beklenmedik zaferler ya da harika bir atmosfer olmayacak. Aksine stadyumlar boştu ve en çok konuşulan olay, 15 yaşındaki Rus artistik patinajcının doping yapması oldu. Totaliter komünist yönetimin gözü herkesin üzerindeydi. … Bir sonraki Kış Olimpiyatları Milano ve Cortina’da düzenlenecek. İtalyan Dolce Vitası’nın totaliter Pekin’in hafızamızda bıraktığı anıları silmesini umalım.”

 

FRANKFURTER RUNDSCHAU (Almanya)

GELECEK İÇİN DOĞRU DERSLER ÇIKARMALI

Frankfurter Rundschau şu yorumda bulunuyor: 

“Neticede Olimpiyat Oyunları’nın aşırı boyutta olmasının sebebi sadece devasalığı ya da yetersiz sürdürülebilirliği değil. Evet, oyunlar gittikçe zamana daha az uyum sağlıyor. Kış oyunlarının gelecekteki organizatörleri iklim değişikliğinin sonuçlarıyla uğraşmak zorunda kalacak. Zira kar yağışı sınırları giderek düşüyor. Bugün kış sporlarının yapılabildiği bölgeler büyük ihtimalle yalnızca birkaç yıl içerisinde, bunun için artık uygun olmayacak. … Fransa ve ABD, 2024 ve 2028’de düzenlenecek oyunlarda Çin’deki Kış Olimpiyatları’na yönelik eleştirilerden doğru dersleri çıkarıp çıkaramadıklarını gösterebilir ve göstermelidir de.”

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA

Kaynak: https://www.eurotopics.net/tr/276653/2022-olimpiyatlari-sona-erdi-daha-iyisi-elbette-muemkuen?pk_campaign=et2022-02-21-tr&pk_kwd=276653