23 Nisan’a Almanca kutlama: Başkan, 12 yaşındaki  Eda oldu

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, “tgmn” tarafından dijital ortamda kutlandı. 23 Nisan geleneğini tgmn, 12 yaşındaki Eda Su Bayraktar’ı temsili olarak başkan koltuğuna oturtarak sürdürdü.

23 Nisan kutlamaları çerçevesinde Nürnberg Metropol Bölgesi Türk Toplumu (tgmn) başkanlığını 12 yaşındaki Eda Su Bayraktar üstlendi ve bölgeden çocuklar ile sosyal medya üzerinden canlı programda röportaj yaptı. Programda çocukların keman, piyano dinletileri ve bayramla ilgili sunumları büyük ilgi gördü. Ayrıca, önceki yıllarda Fürth kentinde yapılan folklor gösterilerinden de kesitler yayınlandı.

Eda Su Bayraktar, Almanca olarak ulusal bayramın tarihçesini ve anlamını anlattıktan sonra 11 yaşındaki Taha Turan İstiklal Marşı’nı keman performansı ile izleyicilere sundu. Programda Eda Su Bayraktar piyanosuyla klasik ‘Arabesque’, 10 yaşındaki Elif Eylül Göktaş gitarıyla romantik ‘Caddelerde Rüzgar’ ve Taha Turan kemanıyla efsane ‘Plevne Marşı’nı sundular. 13 yaşındaki Ali Nihat Koçak da güne özel anlatımlarıyla izleyicileri büyüledi.

Almanca kutlama programında çocuklar salgın dönemindeki sıkıntılarını, hayallerini, özlemlerini ve dileklerini tüm samimiyetleriyle aktardılar. Alman kültüründe dakikliği beğendiklerini belirten minikler, Türk kültüründe de misafirperverliği övdüler.

Bilim adamları yeni bir “Korona Nesli”nin yetiştiğini belirtiyor. Bu neslin kendine öz “artıları“ olacağı gibi, diğer nesillere göre de eksikleri olacağının altını çiziyorlar.

Öte yandan uzun yıllardan bu yana Nürnberg metropol bölgesinde 23 Nisan kutlamaları büyük bir heyecanla Fürth Stadthalle’de büyük bir kitleyle kutlanıyordu.

Nürnberg Başkonsolosluğu himayesinde, DİTİB Fürth başkanı Refet Avcı öncülüğünde, tgmn, diğer sivil toplum örgütleri ve belediye meclis üyeleri Ayhan Yeşil ve Aydın Kaval’ın destekleri ve sponsorların finansmanı ile onlarca yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı binlerce minik ve izleyici tarafından kutlandı. Abdurrahman ve Ümit Gümrükçü de folklor ekipleri ve ebru sanatı ile destek verdiler. Son yıllarda etkinliğe Fürth Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Thomas Jung da büyük önem verdi.

ORHAN KURTER – NÜRNBERG