350 milyar avro: Salgının Almanya’ya iki yıllık maliyeti saptandı

Koronavirüs nedeniyle Alman ekonomisinde 350 milyar avro tutarında bir kayıp yaşandığını saptayan Alman Ekonomi Enstitüsü’ne göre pandemi, ekonomiye zarar vermeyi bu yıl da sürdürecek. Enstitü’ye göre Omicron varyantı umut veriyor.

    

Son iki yılda dünyanın her yerinde toplumsal ve ekonomik yaşamı derinden etkileyen koronavirüs pandemisinin Alman ekonomisine son iki yılda 350 milyar avroya mal olduğu belirlendi.

Alman Ekonomisi Enstitüsü’nün (IW) yürüttüğü araştırmanın sonuçları pazar günü açıklandı. Söz konusu çalışmada araştırmacılar, ekonomide yaşanan kayıpları belirleyebilmek için hesaplamalarını koronavirüs pandemisinin mevcut olmadığı varsayılan şartlar altında yaptı.

Deusthe Welle’nin haberine göre, IW uzmanları, ekonomideki hasarın ana nedeninin, pandemi sürecinde tüketimde yaşanan düşüş olduğuna işaret etti. Aynı zamanda tüketicilerin daha dikkatli davranması da bu gelişmede önemli rol oynadı. Hasarın arka planındaki bir diğer nedenin ise şirketlerin yaptıkları yatırımlarda yaşanan düşüş olduğu kaydedildi.

YENİ POSTA – BERLİN

KAYNAK: www.dw.com

FOTO: Praveen Kumar Mathivanan / unsplash.com