Yunanistan seçimleri: Batı Trakya Türkleri yaşananları BM’ye taşıdı

Yunanistan seçimleri: Batı Trakya Türkleri yaşananları BM’ye taşıdı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 15.08.2023
Düzenleme: 15.08.2023 21:06
37
A+
A-

Cenevre’de düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nin 53. Olağan Oturumu’na sunduğu yazılı bildiride Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), Yunanistan’da 21 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleşen ilk seçimlerin ardından Batı Trakya Türk toplumuna karşı hedef gösterici tutum ve söylemleri BM’nin gündemine taşıdı. 

ABTTF, 21 Mayıs 2023 seçimlerinde Batı Trakya Türk toplumuna mensup SYRIZA Rodop İli Milletvekili adayı Özgür Ferhat’ın seçimlerden birinci çıkmasına ilişkin olarak muhalefet, iktidar ve medyada Türkiye’nin Gümülcine’deki konsolosluğu aracılığıyla seçimlere müdahale ettiği yönündeki açıklamaların tüm toplumu hedef haline getirdiğini aktardı. 

Seçim sonuçlarına saygı duymak yerine temelsiz, gerçek dışı iddialar ile ilk seçimlerde yüksek oy alan Türk adayların ikinci turda listenin üst sıralarından aday gösterilmesinin önüne geçmek amacıyla çirkin bir karalama kampanyası yürütüldüğünü aktaran ABTTF yönetimi, iki seçim arası dönemde toplumun seçim malzemesi olarak kullanılmasını eleştirdi. 

İki seçim arası dönemde Başbakan Kyriakos Mitsotakis’in de seçimlere Türkiye’nin müdahale ettiği iddiasını açıkça dile getirdiğini belirten ABTTF yöneticileri, Yeni Demokrasi Partisi’nin önde gelen isimlerinden Dora Bakoyanni’nin  Rodop ilinde ziyaret ettiği Türk köyünde tehdit edici bir üslup ile Batı Trakya Türklerinin partiyi desteklememesi halinde gelecekte işlerin zorlaşacağını söylediğini not etti. Bu açıklamaların toplumu korkutmaya ve sindirmeye yönelik açıklamalar olduğunu bildiren yöneticiler, iki seçim arası dönemde basında da Batı Trakya Türk toplumunu ötekileştiren ve ülkenin bütünlüğüne tehdit olarak gösteren yazılar olduğunu örnekleriyle aktardı. 

Batı Trakya Türk toplumunun günah keçisi haline getirilerek damgalanmasının, ötekileştirilmesinin ülkedeki demokrasiye zarar verdiğini belirten ABTTF yöneticileri, ilk seçimlerde bunun açık örneğinin yaşandığını kaydetti. 

Batı Trakya Türk toplumunun yok sayıldığı bir ortamda Türk seçmenlerin Türk adayları desteklemesinin doğal olduğunu hatırlatan yetkililer, seçmenin hür iradesi ve seçimine saygı duyulmadığını belirterek toplumun seçimlerde Türk adayları destekleyerek Türk kimliği ile varlığını açıkça ortaya koyduğunu belirtti.

YENİ POSTA – ATİNA

FOTO:  Element5 Digital auf Unsplash

REKLAM ALANI