60 yılda ilginç bir ilk mi? Macit Karaahmetoğlu SPD saflarından Berlin yolunda

Almanya’nın yoğun bir Türkiye kökenli nüfusa sahip sanayi bölgesi Baden-Württemberg, ilk kez Türkiye kökenli bir sosyal demokratı milletvekili olarak Bundestaga göndermeye hazırlanıyor.

Avukat Macit Karaahmetoğlu 26 Eylül’de yapılacak olan Almanya Federal Meclisi (Bundestag) seçimlerine yıllardır yoğun çaba harcadığı SPD’den aday oldu. Macit Karaahmetoğlu, bu yıl yapılacak olan Federal Meclis seçimlerinde milletvekili adaylarının sıralamasını belirleyecek olan eyalet listesinin ilk etap seçiminde Nordwürttemberg’de listenin ikinci sırasında yer aldı.

60 YILDIR HİÇ OLMADI

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Almanya’ya göçün başladığı 60 yıldan bu yana, Baden-Württemberg eyaletinden hiçbir Türk kökenli milletvekilini Bundestag’a gönderemedi. Halbuki, Türkiye kökenliler Baden-Württemberg eyaletinde nüfus olarak en büyük yabancı kökenli grubu oluşturuyor. Buna rağmen 60 yıldır bu eyalette SPD’den Türk kökenli tek bir milletvekili dahi Federal Meclis’te (Bundestag) yer alamadı.

Karaahmetoğlu SPD’nin Baden-Württemberg eyaletinin dört bölgesinin en büyüğü Nordwürttemberg’in merkezi Ludwigsburg kentinde halen, SPD parti başkanlığı görevini sürdürüyor.

TÜRK TOPLUMU HEYECANLANDI

Avukat Macit Karaahmetoğlu, federal milletvekili seçimleri için SPD eyalet listesinin oluşmasında ilk etabı oluşturan Nordwürttemberg’de listenin ikinci sırasında yer aldı. Bu yeni gelişme Türk kökenli seçmenleri heyecanlandırdı ve “İnşallah 60 yıldır beklediğimiz, bu seçimde gerçekleşecek” beklentisine yol açtı.

Federal Meclis’e gidecek olan milletvekillerinin sıralamasını belirleyecek olan SPD parti eyalet listesi mayıs ayında son şeklini alacak.

YENİ POSTA-NÜRNBERG