60 yılın insanları “hayat yollarını” anlattı: Bremen Focke Müzesi’nde tarihsel tanıklıklar

Türkiye’den emek göçünün 60’ıncı yılında çok ilginç tanıklıklar Bremen’de özel bir sergiyle kamuoyunun ilgisine sunuluyor. Açılış 29 Ekim’de…

 

Kuzey Almanya’daki Bremen kentinin kültür merkezlerinden Focke Müzesi, kendi bünyesinde kurduğu “Kent Laboratuvarı” (Stadtlabor) çatışı altında özel bir sergiyle faaliyete geçiyor. İlk sergi, Federal Almanya ile Türkiye arasında 30 Ekim 1961’de imzalanan işgücü anlaşmasının 60’ıncı yılında, tanıklıklar sergilenecek.

“Hayat Yolları” (Lebenswege) başlığı altındaki sergi ve kitap, Dr. Bora Akşen ile gazeteci ve belgesel film yönetmeni Orhan Çalışır tarafından hazırlandı. Orhan Çalışır, 60’ıncı yıl çerçevesinde bir dizi kısa portre filmleri hazırladıklarını hatırlatarak, “şimdi bu çalışmayı bir sergi ve kitapla genişlettiklerini” bildirdi.


Stadtlabor’un ve özel serginin açılışı 29 Ekim 2021 cuma günü saat 19.00’da, Müze Başkanı Prof. Dr. Anne Greve ve Kültür Danışmanı Carmen Emigholz tarafından yapılacak. Açılışta küratörler Dr. Bora Akşen ve belgeseli üreten Orhan Çalışır da açıklamalarda bulunacaklar.

Sergi ve müzeyle ilgili ayrıntılı bilgi “www.focke-museum.de” adresinden alınabilir.