72’nci Uluslararası Berlin Festivali: “Rabiye Kurnaz, George W. Bush’a karşı”

72’nci Uluslararası Berlin Festivali: “Rabiye Kurnaz, George W. Bush’a karşı”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 13.02.2022
10
A+
A-

Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen 72. Uluslararası Berlin Festivali’nde (Berlinale) “Rabiye Kurnaz George W. Bush’a karşı” filminin dünya prömiyeri yapıldı.

 

Oğlunu Guantanamo hapishanesinden kurtarmak için yaşadıkları filme konu edilen Rabia Kurnaz, Berlinale Palast’ta düzenlenen galaya katılarak kırmızı halıda yürüdü.

Berlinale kapsamındaki basın toplantısına Türk ev kadını Rabiye Kurnaz’ın oğlu Murat’ın Guantanamo hapishanesinden serbest bırakılması için yaptığı mücadeleyi anlatan filmin yönetmeni Andreas Dresen, oyuncuları Meltem Kaptan ve Alexander Scheer ile senaristi Laila Stieler katıldı.

Dresen, Murat Kurnaz ile Guantanamo’dan döndükten 2 yıl sonra 2008’de görüştüğünü belirtti. Dresen, Kurnaz’ın “Hayatımın 5 yılı” adlı kitabını okuduğunu ve eserin kendisini sarstığını ifade etti.

Murat Kurnaz ile görüşmelerin çok duygu yüklü geçtiği için bu hikâyenin sinemada nasıl anlatılacağı konusunda kuşku duymaya başladığını belirten Dresen, “Çünkü bu, keyfi davranışların, işkence, terör ve haksızlığa uğramanın hikâyesidir. Guantanamo’daysanız bu, perspektifin ve umudun olmadığı bir durumdur” şeklinde konuştu.

Andreas Dresen, daha sonra Kurnaz’ın annesi Rabiye ile tanıştığı bilgisini paylaşarak “Bu harika, canlı, neşeli ve esprili bir kadındır. Buradan bu kadının hikâyesini anlatma düşüncesi çıktı” dedi.

Türk mantalitesini de filmde anlatmak istediğini vurgulayan Dresen, “Elbette bu insanlar da Alman toplumuna aittir. Kuşkusuz. Bunu zevkle anlattık” değerlendirmesinde bulundu.

Dresen, Alman hükümetinin Murat Kurnaz’dan özür dilemediğinin ve tazminat da verilmediğinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

“Yaşanan haksızlığı ortadan kaldıramazsınız. Murat Kurnaz’a 5 yılını geri veremezsiniz. Ailesine de bu zamanı geri veremezsiniz. Ancak siyasetçiler hata yaptığında ve sonradan bunu fark ettiğinde yanlış yapıldığın kabul etmeleri ve en azından özür dilemeleri gerekir.”

Yönetmen Dresen, Murat Kurnaz’a başka olaylarda olduğu gibi bir kişinin haksız yere hapishanede kaldığında tazminat ödenmesi gerektiğini belirterek “Alman siyasetçiler, oradan çıkması için hiçbir şey yapmadığı gibi kısmen de aktif olarak geri gelmesini engelledi” değerlendirmesinde bulundu.

Almanya’da 2005’te hükümet değişikliği olduğunda bir düşünce değişikliği yaşandığını aktaran Dresen, dönemin Başbakanı Angela Merkel’in ABD’ye ilk ziyaretinde konuyu gündeme getirdiğini anlattı.

Dresen, “George W. Bush da ‘Tabii Murat Kurnaz’ı 3,5 yıldır alabilecek durumdasınız’ dedi. Üzücü olan da bu. Alman hükümetinin, ABD’nin Kurnaz’ı 2002’in eylül ayında serbest bırakma teklifini kabul etmemesini vahim buluyorum. Belki siyasi nedenler vardı, 11 Eylül’den sonra hassas bir dönemdi. Ancak hataları kabul etmek ve özür dileme cesareti göstermek lazım. Şimdiki Alman Cumhurbaşkanı’ndan bu jesti göstermesini bekliyorum. Umarım bu konuda düşünür” şeklinde konuştu.

Meltem Kaptan da filmde canlandırdığı Rabiye Kurnaz’ı yakından tanıdığını ve ondan çok etkilendiğini belirtti. Kaptan, Rabiye Kurnaz’ın annelikten gelen bir güce sahip olduğunu, aynı zamanda hayata çok olumlu yaklaştığını kaydetti.

Senarist Laila Stieler de hikâyenin bir evrensel yanı olduğunu ve bundan çok etkilendiğini dile getirerek, her annenin çocukları konusunda endişe duyduğunu hatırlattı.

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.