96 yaşındaki sekreter: 11 binden fazla cinayete yardım ve yataklık

auschwitz-4443899_1920
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

Danzig yakınlarındaki Stutthof Yahudi toplama kampındaki eski bir sekreter, 30 Eylül’den itibaren hakim karşısında hesap vermek zorunda kalacak.

Bir mahkeme sözcüsünün belirttiğine göre, Itzehoe bölge mahkemesi cuma günü ana davayı açtı. 96 yaşındaki Irmgard Furchner, 11 binden fazla cinayet ve cinayete teşebbüs vakasına yardım ve yataklık etmekle suçlanıyor. Nasyonal sosyalistler Stutthof toplama kampında on binlerce insanı katletmişti.

1940’larda Furchner, Stutthof’taki kamp komutanı Paul-Werner Hoppe’nin sekreteriydi. Itzehoe savcılığının iddianamesine göre, Haziran 1943 ile Nisan 1945 arasında eski Stutthof toplama kampının kamp komutanlığında daktilocu görevinde bulunan Furchner’in, kamptaki esirlerin sistematik öldürülmesinde sorumlulara yardım ettiği söyleniyor. Yahudi mahkûmlar, Polonyalı partizanlar ve Sovyet savaş esirleri tutsaklar arasındaydı.

Schleswig-Holstein’da Hamburg kenti yakınlarındaki Quickborn’da bir huzurevinde yaşayan Furchner, 1954 ve 1962’de Stutthof’taki toplama kampındaki rolü iki kez tanıklık yaptı.

Sanık o dönemde 18 veya 19 yaşlarında olduğu için eylül ayındaki yargılama bir gençlik mahkemesinde gerçekleşecek.

YENİ POSTA – ITZEHOE

FOTO: Dimitris Vetsikas auf Pixabay