AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat’tan tepki: “Bağımsız medyada da görmezlikten geliniyoruz”

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Başkanı Hüseyin Mat bir basın açıklaması yaparak bağımsız medya kuruluşlarını sert sözlerle eleştirdi.

 

Bağımsız basın yayın kuruluşlarının Alevi toplumunun sorunlarına duyarsız kaldığını ve haberlerde yeterince yer vermediğini ileri süren Hüseyin Mat “Görmezlikten geliniyoruz” dedi.

Aynı zamanda Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Genel Başkanı da olan Hüseyin Mat’ın sitem dolu açıklamaları şöyle:

“BAĞIMSIZ MEDYAYA DESTEĞİMİZİ SUNUYORUZ AMA…”

“Alevi kurumları olarak Türkiye’de kimin başına bir şey gelse hemen dayanışmacı tepkimizi ortaya koyuyoruz. Bağımsız medya organları dediğimiz başta televizyon kanalları karartıldığında ya da para cezaları aldıklarında hemen desteğimizi sunuyoruz.

“ALEVİ KURUMLARI VE YÖNETİCİLERİ HABER KONUSU BİLE OLMUYOR”

Ama Alevi kurum yöneticileri gözaltına alınır, haber konusu bile olmaz. Anma etkinlikleri yapar, konuşmaları bile yayınlanmaz. Alevilerin sorunları vardır, bir programa bile davet edilmezler.

Biz de saray medyasına bağırıp kızıyoruz. Peki bağımsız yayın organı olduğunu iddia edenlerin yaptığı haksızlık değil mi?

Sadece devlet değil, demokrat, aydın, ilerici, özgürlükçü birçok kesim de Alevileri ve Alevi sorunlarını görmezlikten geliyor, öteliyor.

Aleviler artık bu konuları da masaya yatırmalıdır.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN HAKKINDA HUKUKSAL SÜREÇ BAŞLATTI

AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat 14 Aralık 2021 tarihinde yaptığı bir basın açıklamasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hukuksal süreç başlattıklarını dile getirmişti.

Açıklamada özetle şu bilgiler yer alıyordu:

“İstanbul Büyüksehir Belediye Başkanlığı döneminden başlamak üzere, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı görevlerini sürdürdüğü süreç içerisinde hem inancımıza hem de kurumumuza yönelik hakaret ve suçlamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan halen hakaret ve suçlamalarına devam ediyor.

“30 MİLYON AVRO ALDI” İDDİASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son olarak Siirt’te sivil toplum kuruluşlarıyla yaptığı düzmece ve önceden planlanarak organize edilen toplantıda kurumumuzun ismini vererek, ‘Almanya devleti iki yıl önce yıllık bunlara 30 milyon avro parasal desteği de olmuştur’ iddiasında bulundu.

AİHM’E KADAR YOLU VAR

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu olarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında hem toplumu kin ve nefrete teşvik etmekten dolayı suç duyurusunda bulunacağımızı hem de ‘Alman devletinin kurumumuza iki yıl önce yıllık 30 milyon avro verdi’ iddiasına yönelik hukuksal süreci başlattığımızı kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

Hukuksal sürecin AİHM’e kadar yolu olduğunu ve ısrarla takipçisi olacağımızı özellikle ifade etmek istiyoruz.”

YENİ POSTA – KÖLN