AB Adalet Divanı’ndan “başörtüsü” kararı: Yasak uygulanabilir

Almanya’da işyerinde başörtüsü takmalarına izin verilmeyen iki kadının açtığı davada görüş istenen Avrupa Adalet Divanı, belli şartlar altında başörtüsü yasağı uygulanabileceğine hükmetti.

Avrupa Birliği’nin (AB) en üst yargı organı olan Avrupa Adalet Divanı, işyerinde başörtüsü gibi dini sembollerin yasaklanıp yasaklanamayacağı konusunda yapılan başvuruda kararını açıkladı.

İşverenin işyerinde “siyasi, dini ya da dünya görüşünü yansıtan” ve dışarıdan açıkça görülebilir şekildeki sembolleri belli şartlar altında yasaklayabileceğine hükmeden Adalet Divanı, ancak bunun için işverenin müşterilerine karşı tarafsız görünüm sergileme ya da sosyal huzursuzlukların önüne geçme ihtiyacını kanıtlaması gerektiğini kaydetti.

Kararda, işverenin koyduğu yasağın tüm dinler için geçerli olmasının önemine de işaret edildi. Bu durumda başörtüsünün yanı sıra haç, kolye ya da Yahudi kipasının da işveren tarafından aynı şekilde değerlendirilmesi gerekiyor.

Divan’ın kararında ulusal mahkemelerin ve üye ülkelerdeki yasal düzenlemelerin kararlarda hareket alanı yarattığına dikkat çekilerek top ulusal mahkemelere atıldı.

YENİ POSTA – BRÜKSEL

Kaynak: www.dw.com

FOTO: A.A.