AB üyeliği: Ukrayna’nın ne kadar beklemesi gerekiyor?

AB üyeliği: Ukrayna’nın ne kadar beklemesi gerekiyor?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.05.2022
18
A+
A-

Hem Almanya Şansölyesi Scholz hem de Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Ukrayna’nın hızlı AB üyeliği umutlarını bir kez daha boşa çıkardı: Scholz, Batı Balkanlar’da uzun zamandır üye olmayı bekleyen diğer aday ülkelere adil davranmak adına, AB’ye giden kestirme yolların olmaması gerektiğini söyledi.

Macron da sürecin “on yıllar” alabileceğini vurgulamıştı. Avrupa basını, ara çözüm yollarını tartışıyor.

LA STAMPA (İtalya)

HIZLANDIRILMIŞ ÜYELİĞE ŞÜPHEYLE YAKLAŞAN ÇOK ÜLKE VAR

La Stampa, AB’nin yeni bir kritik dönemeçle karşı karşıya kalacağını öngörüyor:

“Bir tarafta hızlı üyeliği savunanlar -başta Polonya ve Baltık Cumhuriyetleri- karşı tarafta ise üyelik aşamalarının istisnasız herkes için aynı olması gerektiğini düşünenler var. Fransa bunu açık ve net bir şekilde söyledi ve yeni atanan Avrupa Bakanı Clément Beaune da dün bunu yineledi. Sorulduğunda, Hollanda ve Danimarka gibi başka ülkeler de bundan yana olduklarını teyit etti. Dün Almanya da resmen Fransa’nın yanında yer aldı. Macron bir yandan Batılı müttefiklerini yatıştırmaya çalışırken, diğer yandan da Putin’le pamuk ipliğine bağlı diyaloğunu koparmamak istiyor.”

ROMÂNIA CURATĂ (Romanya)

ACİLEN BİR ÇAPAYA İHTİYAÇ VAR

Hem Ukrayna’yı hem de Moldova Cumhuriyeti ve Gürcistan’ı AB’ye katılmaya davet etmek şu anda atılacak en doğru adımdır, diyor siyaset bilimci Alina Mungiu-Pippidi România Curată’da:

“Moldova ve Ukrayna (ve Gürcistan) ile anket formu değiş tokuşunda bulunarak AB’nin kısa vadede zaman kaybettiğini düşünüyorum. Zelenskiy, Rus lobisi yüzünden tereddüt ettiğimizi söyleyerek yanılıyor olsa da yapabileceğimiz tek şeyin hızlı bir davet olduğu konusunda haklı. … O zamanlar kendi ülkelerinde milliyetçilik tehdidiyle karşı karşıya kalan Romanya ve Bulgaristan için yaptığımız gibi her üçünü de AB’ye davet etmeliyiz. … Böylesi bir davet, siyasi ve ekonomik çapa vazifesi görür. Aksi takdirde sürüklenmeyi ve paniği durdurmak mümkün olmaz.”

ELDIARIO.ES (İspanya)

EN İYİSİ ADIM ADIM GİTMEK

Siyasetçi Ramón Jáuregui eldiario.es’de, Macron’un da daha önce önerdiği türde bir bekleme odası tesis edilmesinden yana olduğunu belirtiyor:

“Ukrayna ya Avrupalı olacak, ya da artık var olmayacak. Üyelik süreci çok ama çok uzun zaman alacak. … Moldova ve Gürcistan da aynı süreçteler. … Avrupa, bu ülkelerin geleceğini göz önünde bulundurmalı, zira komşuluk ilişkileri ve jeopolitik etkisi söz konusu. Ancak bu, beklentilerimizi azaltmamız pahasına yapılmamalı. … Doğu Avrupa ülkelerinin toplu entegrasyonunun sebep olduğu zorlukları hatırlayalım. … Dolayısıyla makul olan, ülkeleri daha katılım süreçleri devam ederken entegre eden bir AB yaratmaya çalışmaktır.”

OBSERVADOR (Portekiz)

POTANSİYEL ADAYLARIN MOTİVASYONUNU KIRMAMAK GEREK

Portekizli eski milletvekili ve ekonomist Inês Domingos, Observador’da AB’nin AB üyesi olmayan önemli ülkeleri daha fazla desteklemesi gerektiğini söylüyor:

“Ukrayna’nın acil durumu göz önüne alındığında, Avrupa Birliği için stratejik öneme sahip komşu ülkelerle olan ekonomik ilişkileri ve buralardaki kurumsal ve mali destek programlarını güçlendirmek mantıklı olur. … Öncelikle, Doğu’daki artan çatışma tehdidi karşısında güvenlik nedenlerinden ötürü çevremizdeki daha zayıf demokrasileri desteklemek bir öncelik teşkil ettiği için. Ancak aynı zamanda da aşırı hızlı bir katılım süreci mevcut ve potansiyel adayların motivasyonunu kırma riski taşıdığı ve bu da desteklemek istediğimiz reformlar bakımından ters etki yaratabileceği için.”

YENİ POSTA – BRÜKSEL

FOTO: AA

KAYNAK: https://www.eurotopics.net/tr/281991/ab-ueyeligi-ukrayna-nin-ne-kadar-beklemesi-gerekiyor

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.