ABD’ye şakayla karışık ağır suçlama: “Taliban’ı sen silahlandırdın”

Alman mizah gazetesi Der Postillon’dan ağır ironi. Taliban işgali ile ilgili ABD’nin dolaylı suçlandığı ironik haberde  “Taliban, ikinci kez kendisini tepeden tırnağa silahlandırdığı için ABD’ye teşekkür etti” ifadesi yer aldı. Der Postillon portalını dört milyondan fazla ziyaretçi okuyor.

Haberleri, makaleleri ve söyleşileri ironik dille yayınlayan Alman mizah haber portalı Der Postillon “Taliban, ikinci kez tepeden tırnağa silahlandırdığı için ABD’ye teşekkür etti” başlığı ile Afganistan’ın Taliban işgaline ve bu işgalde ABD’nin katkısına göndermede bulundu.

İronik haberde özetle şu ifadelere ve dolayısıyla da ABD’ye yönelik dolaylı suçlamalara yer verildi:

TANKLAR, HELİKOPTERLER VE MİLYARLARCA MERMİ İÇİN

“Başka hiçbir dünya gücü Afganlara bu kadar iyi davranmamıştı.  Afganistan’ın yeniden fethinden kısa bir süre sonra, Taliban ABD’ye ve müttefiklerine kendilerini ikinci kez askeri olarak güncelleyip, yeniledikleri için açıkça teşekkür etti. Terör örgütü sözcüsü, ‘Elimize geçen tüm ağır askeri teçhizat, yüzlerce tank, milyonlarca tabanca ve milyarlarca mermi için teşekkür ederiz! Tabii taarruz helikopterleri ve jetleri için de. Kullandıkça sizi hep mutlu anılarla hatırlayacağız” dedi.

LEE ENFİELD TÜFEKLİ MÜCAHİTLER

Taliban, ABD’nin İslamcıların cephaneliğini ilk kez güçlendirmiyor ve bu nedenle de özellikle minnettar. Daha 1979 gibi erken bir tarihte, CIA, Rus işgal kuvvetlerine karşı Afganları güçlendirmek için Kasırga Operasyonu’nun bir parçası olarak radikal İslami direniş savaşçılarını (mücahitleri) silahlandırdı. Program tahmini olarak altı ila on iki milyar ABD Doları değerindeydi. Daha sonra Taliban mücahitler tarafından kuruldu.

Taliban sözcüsü devamla “Bütün bunların sensiz mümkün olup olmayacağını kim bilebilir? Pekala, her halükarda teşekkür ederim. Bu andan itibaren silahlarla birkaç yıl idare edeceğiz. Ve eğer bir noktada yenilerine ihtiyacımız olursa, artık size güvenebileceğimizi biliyoruz!’ diye konuştu.”

DER POSTİLLON HAKKINDA

Der Postillion mizah haber portalı 2008 yılında reklamcı Stefan Sichermann tarafında kuruldu. Sichermann 1845 yılında kurulan Amerikan mizah gazetesi Onion’dan esinlenerek gazeteyi kurduğunu bildiriyor. Bugün sitenin dört milyondan fazla ziyaretçisi bulunuyor, sosyal medyada ise Focus, Süddeutsche ve Frankfurter Rundschau gazetelerinden çok daha fazla okunuyor. Çok sayıda ödülün de sahibi olan mizah haber portalı 2012 yılından bu yana Postillion24 adlı YouTube kanalından da yayın yapıyor. Ayrıca Podcastillion adı altında da Podcast yayını mevcut.

YENİ POSTA – FÜRTH