AB’nin nükleer enerji ve gazı “yeşil yatırım” olarak tanımlama planı: Almanya ince eleyip sık dokuyacak

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit, hükümetin Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun yeni nükleer enerji ve doğalgaz projelerini sürdürülebilir yatırım olarak sınıflandırma planını inceleyeceğini söyledi.

 

Steffen Hebestreit, Berlin’de düzenlenen basın toplantısında, AB Komisyonu’nun gerçekte ne sunduğunu incelemek için 4 ay zamanın olduğunu belirtti. Bu sürenin 6 aya kadar uzatılabileceğini aktaran Hebestreit, “Koalisyon hükümeti evvela Brüksel’in ne sunduğu üzerine eğilecek” ifadesini kullandı.

Hebestreit, ancak hükümetin bu konuda tutumunu kapsamlı şekilde daha önce açıkladığını kaydetti.

Hükümetin büyük ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Achim Post ise Alman Haber Ajansına (DPA) yaptığı açıklamada, AB Komisyonu’nun sunduğu bu planın durdurulmasını isteyerek, planın reddedilmesi için özellikle Avrupa Parlamentosu’nda (AP) bir çoğunluğun bulunması gerektiğini belirtti.

Bu plana alternatif teklifin geliştirilmesini talep eden Post, “Bir sonraki adım, nükleerin artık bir rol oynamadığı daha iyi bir çözümün bulunmasıdır” dedi. Alman hükümeti, nükleer enerjinin sürdürülebilir olarak sınıflandırılmasına karşı çıkıyor, ancak doğalgazı bir geçiş teknolojisi olarak kabul ediyor.

AB Komisyonu, üye ülkelerdeki enerji yatırımlarının sınıflandırılmasına ilişkin yeni kuralları içeren mevzuat teklifini bugün üye ülkelere sunarak, Avrupa’nın iklim hedeflerini yakalamasına katkı sağlayan, çeşitli koşulları yerine getiren gaz ve nükleer projelerin sürdürülebilir yatırım listesine dahil edilebileceğini açıklamıştı.

YENİ POST-BERLİN

FOTO: AA