ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu: “Yöneticilerle doğrudan diyalog kurmak istiyoruz”

Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı’nın Yunanistan’da dini öneme sahip alanlarda yaşanan olaylar hakkında raporuna ABTTF’den de paralel rapor geldi.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), Yunanistan Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı tarafından yayımlanan “Yunanistan’da Dini Öneme Sahip Alanlarda Yaşanan Olaylar-2019 Raporu”nda Batı Trakya Türk toplumu ile ilgili hususlara yanıt niteliğinde paralel bir rapor hazırlayarak Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu ve Yunanistan Eğitim ve İçişleri Bakanı Niki Kerameus’a iletti.

Paralel raporunda ABTTF, ikili ve uluslararası antlaşmalar uyarınca dini özerkliğe sahip olan Batı Trakya Türk toplumunun dini alanda yaşadığı sorunları ayrıntılarıyla aktardı, görüş ve taleplerini dile getirdi.

“RAPOR GERÇEK SORUNLARI AKTARMIYOR”

ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu, bakanlığın raporunda Batı Trakya Türk toplumu ile ilgili konuların yalnızca resmi devlet görüşünü yansıtır şekilde tek taraflı olarak yer bulmasını eleştirerek, raporda Batı Trakya Türk toplumunun dini özerkliği ve haklarının yok sayıldığını, rapordaki bilgi ve açıklamaların Batı Trakya Türk toplumunun mevcut sorunlarına değinmediğini aktardı.

 “MÜFTÜLERİ SEÇME HAKKIMIZ ELİMİZDEN ALINIYOR”

Başkan Halit Habip Oğlu dini alandaki özerk yapısına aykırı bir biçimde Batı Trakya Türk toplumunun kendi dini liderleri olan müftülerini seçme hakkının elinden alındığını belirterek, 52/2019 sayı ve tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile özerk yapıdaki Batı Trakya’daki müftülüklerin yeniden yapılandırıldığını ve Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı’na bağlı genel müdürlük statüsünde bir kamu kuruluşuna indirgendiğini ifade etti.

ABTTF, söz konusu kararnamenin Batı Trakya Türk toplumunun antlaşmalarla garanti altına alınmış olan özerk statüsü ve hakları ile birlikte din özgürlüğüne ilişkin uluslararası antlaşmalar, hukuk belgeleri ve prensiplerine aykırı olduğunu kaydetti.

TALEPLERİN KARŞILANDIĞI İDDİASI

Batı Trakya’daki camilerin tamiratı, inşası ve kültürel miras kapsamında korunması ile ilgili olarak Halit Habip Oğlu, raporda Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı’nın eski camilerin tamir ve tadilatı ile yeni camilerin yapımı taleplerinin hepsini karşıladığı iddiasının gerçeği yansıtmadığını, camilerin inşası ve onarımı konularında bürokratik ve diğer engellerden bahsedilmediğini belirterek, 1989 yılında Gümülcine Belediyesi tarafından yıktırılan Poşpoş Tekkesi arsasına hala inşaat izni çıkmamasını örnek gösterdi.

ABTTF ayrıca, Batı Trakya Türk toplumunun Yunan makamlarından 22 Mart 2017’de çıkan yangın sonucunda ağır hasar gören Dimetoka’daki Çelebi Sultan Mehmet Camii’nin restorasyonunun titizlikle yürütülerek caminin derhal eski haline getirilmesini ve mimari mirasın bir parçası olarak gelecek nesiller için korunmasını beklediğini not etti.

Bakanlığın raporunda Batı Trakya dışındaki Müslümanlar başlığı altında yer verilen Rodos ve İstanköy’le ilgili olarak ABTTF’den yapılan açıklamada, Rodos ve İstanköy’deki Türk toplumu hakkında bilgilendirmede bulunuldu, adalardaki Türk toplumuna ait vakıflarla ilgili sorunlar aktarıldı.

Açıklamaya göre Temmuz 2017’de meydana gelen depremde ciddi hasar gören İstanköy’deki Defterdar İbrahim Efendi ve Germe Camilerinin hala onarılmadığını, bu nedenle bugün İstanköy’de ibadete açık cami bulunmadığıni ifade etti.

ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu, “ABTTF olarak geçen yılki ilk paralel raporumuzun ardından bu yıl da Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı’nın ülkemiz Yunanistan’da dini alanlarda yaşanan önemli olaylara ilişkin raporu hakkında paralel bir rapor hazırlayarak Batı Trakya Türk toplumunun görüş ve taleplerini dile getirdik. Raporumuzda ülkemize dini özerkliğimize saygı göstermesini ve müftülerimizi seçme hakkımızı iade etmesini talep ettik. Dini özerkliğimizle alakalı sorunlarımızı ayrıntılı olarak aktardığımız paralel raporumuzla ülkemizin yöneticileri ile doğrudan diyalog kurmak istiyoruz” dedi.

“Yunanistan’da Dini Öneme Sahip Alanlarda Yaşanan Olaylar-2019 Raporu”nun tam metnini okumak için:

https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2020/%CE%88%CE%BA%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7%202019_opt.pdf

YENİ POSTA – WİTTEN

FOTO: ABTTF