AB’ye gelen sığınmacıların ilk hedefi: En çok başvuru yine Federal Almanya’ya yapıldı

thumbs_b_c_2b150b10bfa96f1ffebc54b1bebb3b96
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

Bu yılın ilk üç ayında AB içinde en çok sığınma başvurusu Almanya ve Fransa’ya, en az başvuru ise Estonya ve Macaristan’a yapıldı.     

Federal Almanya, sığınmacıların yöneldiği ilk ülke olmayı sürdürüyor. Bu yılın ilk üç ayında Almanya’ya sığınma başvurusu yapanların çoğunluğunu Suriyeliler oluşturuyor.

Deutsche Welle’nin Welt am Sonntag gazetesine dayanarak hazırladığı bir habere göre, bu yılın başından beri Avrupa Birliği (AB) genelinde en çok Almanya’ya iltica başvurusu yapıldı. Gazetenin, Avrupa Birliği Komisyonu’nun Avrupa’ya göçle ilgili son durumu durumu ele alan raporundan verilerle oluşturduğu haberde, 1 Ocak-3 Nisan 2021 tarihleri arasında Almanya’ya 26 bin 240 sığınma başvurusunda bulunulduğuna dikkat çekildi. Raporda AB İltica Destek Ofisi’nin (EASO) şimdiye dek açıklanmayan rakamlarının yer aldığı belirtildi.

Almanya’ya yapılan sığınma başvurularında Suriye’den gelenler başı çekiyor. Bunu Afganistan ve Irak’tan gelenler izliyor.

AB genelinde sığınma başvurularında Almanya’yı Fransa, İspanya takip ediyor. En az başvuru alan ülkeler ise 11 başvuru ile Estonya ve sekiz başvuru ile Macaristan.

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: A.A.

Kaynak: www.dw.com