Afgan kadınların refahı: Avrupa Parlamentosu garanti çağrısı yaptı

Afgan kadınların refahı: Avrupa Parlamentosu garanti çağrısı yaptı
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

Avrupa Parlamentosu (AP), Afganistan’daki kadınlar ve kız çocuklarının güvenliği ve refahının garanti edilmesi çağrısı yaptı.

AP’nin Kadın Hakları ve Cinsiyet Eşitliği Komitesi Başkanı Evelyn Regner’in yaptığı yazılı açıklamada, Afgan kadınların ve kız çocuklarının güvenliğinin Avrupa Birliği’nin (AB) temel önceliği olması gerektiği belirtildi.

Taliban’ın Kabil’i ele geçirmesinin kadınlar ve kız çocukları için hayatın her alanında sistematik ve vahşi bir baskı anlamına geldiği vurgulanan açıklamada, “Taliban kontrolündeki bölgelerde kadın üniversiteleri kapatıldı. Kız çocuklarının eğitime erişimi engelleniyor ve kadınlar seks kölesi olarak satılıyor” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, “Afganistan’daki kadınları ve kız çocuklarını etkileyecek bir insani krize göz yummamalıyız. AB üye ülkeleri, tehlikede olan herkesin güvenli bir şekilde ülkeden çıkışını sağlamak için birlikte çalışmalı. Bundan sonraki tüm müzakereler, Afgan kadın ve kız çocuklarının güvenliğini ve refahını garanti etmelidir” ifadeleri kullanıldı.

YENİ POSTA – BRÜKSEL

FOTO: AA