Ağır iddia: “Rusya, Ukrayna tahılını Türkiye’ye götürüyor”

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Rusya’yı Ukrayna’nın tahılını “çalmakla” ve özellikle Türkiye’ye götürmekle suçladı. 

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Rusya’yı Ukrayna’nın tahılını “çalmakla” ve özellikle Türkiye’ye götürmekle suçladı. Büyükelçi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Rusya utanmaz ve benzeri görülmemiş bir şekilde Ukrayna tahılını çalıyor ve onu işgal altındaki Kırım’dan çıkarıyor. Bu tahılı Türkiye dahil yabancı ülkelere götürüyor. Bu sorunun çözülmesinde yardım etmesi için Türkiye’ye başvurduk” ifadelerini kullandı.

Türkiye, Birleşmiş Milletler’in talebi doğrultusunda Ukrayna tahılının ihraç edilebileceği deniz ticareti rotasını güvence altına almayı önermişti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un çarşamba günü konuyu görüşmek üzere Türkiye’yi ziyaret etmesi planlanıyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısından önce Ukrayna dünyanın en önemli tahıl ve ayçiçeği ihracatçısı konumundaydı. Kiev, her ay dünya buğdayının yüzde 12’sini, mısırın yüzde 15’ini ve ayçiçeği yağının yüzde 50’sini tedarik ediyordu. Tahıl ithalatına bağımlı yaşayan  özellikle Afrika ve Orta Doğu ülkeleri süregelen savaş nedeniyle kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya.

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA

KAYNAK: https://www.dw.com/tr/ukraynan%C4%B1n-ankara-b%C3%BCy%C3%BCkel%C3%A7isi-rusya-ukrayna-tah%C4%B1l%C4%B1n%C4%B1-t%C3%BCrkiyeye-g%C3%B6t%C3%BCr%C3%BCyor/a-62032649