AİHM’den Ahmet Altan kararı: Özgürlük, güvenlik ve ifade özgürlüğü ihlali

AİHM, Ahmet Altan’ın darbe girişimi sonrası geçici tutukluluk sürecini hak ihlali olarak değerlendirdi, ancak Altan’ın “siyasi” nedenlerle tutuklandığı tezini reddetti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) gazeteci-yazar Ahmet Altan’ın 15 Temmuz darbe girişimi sonrası “terör örgütü üyesi olduğu” gerekçesi temelindeki geçici tutukluluk sürecinde meydana geldiği ileri sürülen hak ihlali iddiaları davasında kararını açıkladı. Mahkeme, Altan’ın, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ile güvence altında olan “özgürlük ve güvenlik” ve “ifade özgürlüğü” haklarının ihlal edildiği sonucuna vardı. “Siyasi gerekçeyle tutuklandığı” tezini ise kabul etmedi.

DW Türkçe’nin haberine göre, Altan’ın cumhurbaşkanına yönelik eleştirilerinin “darbe girişiminden haberdar olmuş olduğu” anlamına gelemeyeceğini belirten AİHM, Türk yargısı tarafından yürütülen bu mantığın “kabul edilebilir bir değerlendirme olamayacağı” sonucuna vardı.

AİHM, Altan’ın uzun süren geçici tutukluluk dönemini ise darbe girişimi ve OHAL koşullarını göz önünde bulundurup “kabul edilebilir” olarak tanımladı.

YENİ POSTA – STRASBOURG

FOTO: A.A.

Kaynak: www.dw.com