AİHM’den Yunanistan’a batan göçmen teknesi nedeniyle ceza

AİHM’den Yunanistan’a batan göçmen teknesi nedeniyle ceza
REKLAM ALANI
Yayınlama: 08.07.2022
1
A+
A-

AİHM, 2014’te 11 göçmenin öldüğü tekne kazasında gerekli müdahaleyi yapmadığı gerekçesiyle Yunanistan’ı, kurban yakınlarına 330 bin avro tazminat ödemeye mahkûm etti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Yunanistan’ı 2014’te Ege Denizi’nde bir göçmen teknesinin battığı kazada, olaya yeterince müdahale etmediği gerekçesiyle tazminata mahkûm etti. Kararda Yunanistan’ı kınayan Strasbourg’daki mahkeme, Yunan görevlilerin göçmenleri kurtarmak için gereken her şeyi yapmadığını ve onları aşağılayıcı muameleye maruz bıraktığını belirtti. Mahkeme ayrıca 11 göçmenin öldüğü olayın aydınlatılması adına Yunanistan’daki yetkili makamların derinlemesine ve etkili bir soruşturma yürütmediği sonucuna vardı.

AİHM, Yunanistan’ı davayı açan kurban yakınlarına toplamda 330 bin avro tazminat ödemeye mahkum etti.

Çoğunlukla Afganistan vatandaşlarının bulunduğu 27 kişiyi taşıyan tekne Ocak 2014’te Didim’in karşısındaki Yunanistan’a bağlı Bulamaç Adası (Farmakonisi) yakınlarında batmıştı. Kazadan kurtulanlar, Yunan sahil güvenlik gemisinin kendilerini Türkiye sularına geri itmek amacıyla yanlarından kasten çok yüksek hızla geçtiğini, bunun sonucunda da teknenin alabora olduğunu öne sürüyor.

YENİ POSTA – STRASBURG

FOTO: AA

KAYNAK: https://www.dw.com/tr

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.