“AİHM’in Kavala kararı halen geçerli ve uygulanmalı”

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türkiye raportörü Boriss Cilevics, AİHM’in Osman Kavala kararına uymak için Türkiye’de hukuk sisteminin uygun bir çözüm bulacağından umutlu olduklarını söyledi.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) İzleme Komitesi’nin Türkiye raportörleri, tutuklu iş insanı Osman Kavala için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin aldığı kararın hala geçerli olduğunu ve uygulanması gerektiğini belirterek, Kavala dosyasını ele alacak olan üst mahkemelerde buna uygun bir karara varılmasından yana umutlu olduklarını kaydettiler.

Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmesinin ardından gerçekleşen temaslar, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nce Türkiye için başlatılan ihlal süreci açısından önem taşıyor.

Raportörler İngiliz John Howell ile Letonyalı Boriss Cilevics, Ankara ve İstanbul’daki temaslarının ardından DW Türkçe’nin sorularını yanıtladı.

Howell, bundan önce Mart ayında Türkiye’de bulunduklarını anımsatarak, Kavala ile ilgili verilen “ağır cezadan” sonra yaptıkları bu temasların ardından gelecek hafta gözlemlerini önce sözlü olarak aktaracaklarını, ardından daha detaylı şekilde yazılı bir rapor hazırlayacaklarını kaydetti.

YENİ POSTA – STRASBURG

FOTO: AA

KAYNAK: https://www.dw.com/tr/raport%C3%B6rler-ai%CC%87hmin-kavala-karar%C4%B1-halen-ge%C3%A7erli-ve-uygulanmal%C4%B1/a-61886312