AKP’nin Avrupa turu: Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala Viyana’daydı

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala, Avusturya’nın başkenti Viyana’da Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

 

Avusturya’daki temaslarına ilişkin AA muhabirine konuşan Efkan Ala, buradaki Türk toplumunun çeşitli kademelerinden temsilcilerle bir araya geldiklerini belirtti. Ala, Türk toplumunun sorun ve taleplerini dinleme imkanı bulduklarını, bazı soru ve taleplere burada yanıtlar vermeye çalıştıklarını, bir kısmını ise Türkiye’deki yetkili mercilere ileteceklerini, oradan aldıkları cevapları da vatandaşlara aktaracaklarını kaydetti.

Bu diyalog yoluyla daha dinamik bir ilişkiler ağı kurduklarını belirten Ala, bu temasların hem gurbetteki Türkler hem de kendileri için çok daha verimli bir süreç yönetimi olduğunun altını çizdi.

“BURADAKİ KARDEŞLERİMİZ YALNIZ DEĞİL”

Ala, “Buradaki kardeşlerimizin yalnız olmadıklarını, buradaki vatandaşlarımızın işlerinin takipçisi olduğumuzu kendileriyle paylaştık. Bundan sonra da aynı duyarlılığı devam ettireceğiz” dedi.

Vatandaşların en az problemle karşı karşıya olmaları için ellerinden geleni yapacaklarını vurgulayan Ala, Avrupa’da yaşayan vatandaşlar için Türkiye’de çok ciddi değişiklikler yaptıklarını, bu değişikliklerin yansımalarının sahada görüldüğünü aktardı.

Ala, bununla beraber yeni problemlerin de ortaya çıktığını, bu sorunların giderilmesi için inisiyatif alarak bunları hükümete, Cumhurbaşkanı’na, ilgili bakanlıklara aktardıklarını, söz konusu problemlere yönelik çözüm yollarını bulma gayreti içinde olduklarını söyledi.

UİD TEMSİLCİLERİYLE GÖRÜŞME

Avusturya temasları kapsamında Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) temsilcileriyle toplantı yaptıklarına değinen Ala, onlarla da yurtdışındaki vatandaşların siyasal süreçlere katılımını görüştüklerini, içinde bulundukları topluma katkı sağlamalarının hangi yollarla mümkün olabileceği gibi konuların ele alındığını anlattı.

Ala, Avusturya’dan önce 12 bölge 8 ülkeye ziyaretler gerçekleştirerek bu tür toplantılar düzenlediklerini, hafta başında Norveç, daha sonra da Finlandiya’ya gidecekleri bilgisini paylaştı.

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak yurtdışındaki vatandaşlarla sürekli diyalog halinde olduklarını ifade eden Ala, “Onların dertleriyle dertleniyoruz, onların sorunlarına çözüm arıyoruz, onların imkânlarını, fırsatlarını iyi değerlendirici tedbirlerinin peşinde konuşuyoruz. Bizim yurtdışında yaşayan 7 milyona yakın vatandaşımızın her derdiyle hemdert olmak gibi bir politikamız var” görüşünü paylaştı.

Ala, bu politik yaklaşımın yansıması olarak, her zaman vatandaşlarla birlikte olduklarını, konuları onlarla görüşerek, çözümler aradıklarını sözlerine ekledi.

YENİ POSTA – VİYANA

FOTO: AA