Alman Başbakan Scholz’dan Sırbistan’a “Rusya hatırlatması”

Almanya Başbakanı Scholz, Sırbistan’ın eğer Avrupa Birliği üyesi olmak istiyorsa Rusya ile yakın ilişkilerini gözden geçirmesi gerektiğini söyledi.

Federal Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Balkan ülkelerini kapsayan resmi ziyaretlerine Kosova’dan başladı. Başkent Priştine’de Kosova Başbakanı Albin Kurti ile biraraya gelen Scholz görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında önemli mesajlar verdi.

Rusya’nın Ukrayna işgaline karşı Kosova’nın net bir tutum almasını öven Scholz, Sırbistan’ın ise Avrupa Birliği (AB) üyesi olmak istiyorsa Rusya ile yakın ilişkilerini gözden geçirmesi gerektiğini söyledi. Scholz, “Avrupa Birliği üyesi olmak isteyenlerin bununla bağlantılı tüm bir rejimi kendisi için kabul etmesi gerekir” diye konuştu. Scholz başka ülkelere karşı izlenen ortak siyasi çizginin ve Ukrayna savaşı nedeniyle Avrupa Birliği’nin Moskova’ya uyguladığı yaptırımların da buna dahil olduğunu belirtti.

AB’ye üye olmanın bunları belli ölçülerde üstlenmek anlamına geldiğini söyleyen Scholz şu anda üyelik sürecinde olan hiçbir ülkenin bu konularda yanılsamalara kapılmaması gerektiğini ifade etti.

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA

KAYNAK: https://www.dw.com/tr