Alman firmalar çalışan aramaz oluyor: Covid-19 endişeleri istihdamı düşürüyor

Bir türlü önüne geçilemeyen koronavirüs (Covid-19) salgını, yeni endişelere kaynaklık ediyor. Şirketlerin yeni istihdam oluşturma istekleri azaldı.

 

Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), aralık ayı Almanya İş Anketi sonuçlarını yayımladı. Anket sonuçlarına ilişkin yapılan açıklamada, Almanya’da kasımda 103,9, puan olan İstihdam Barometresi’nin, aralık ayında 102,9 puana gerilediği bildirildi.

Ifo Anketler Merkezi Müdürü Klaus Wohlrabe, konuya ilişkin değerlendirmesinde Alman şirketlerinin aralıkta bir önceki aya göre yeni istihdam için daha az istekli olduklarını belirterek, “Covid-19 salgınında dördüncü dalga nedeniyle konaklama, etkinlik ve turizm sektöründe işten çıkarmalar açıklanıyor” dedi.

İstihdam Barometresi’nin, imalat sektöründe şirketlerin artan siparişleri karşılamak için gelecek yıl daha fazla personel almayı planlamasıyla arttığını belirten Wohlrabe, perakende sektöründe ise işe alımların şimdilik neredeyse tamamen durma noktasına geldiğini bildirdi.

Öte yandan, son derece bulaşıcı Omicron varyantı ile salgında beşinci dalga, Alman ekonomisini “sert bir kışla” tehdit ederken, bu nedenle Alman hükümetinin daha fazla kısıtlamaya gitmesi bekleniyor.

Alman ekonomisi aynı zamanda tedarik darboğazlarından da olumsuz etkilenirken, Ifo, ülkenin son çeyrekte yüzde 0,5 daralmasını bekliyor.

YENİ POSTA – MÜNİH

FOTO: AA