Alman iç istihbarat başkanı: NSU cinayetlerinde yanıtsız kalan çok soru var

thumbs_b_c_f74b1591eedd18c980f6f7a389bc3df8
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

Alman iç istihbarat teşkilatı BfV’nin Başkanı Thomas Haldenwang, terör örgütü NSU ile ilgili olarak yanıtsız kalan sorulara dikkat çekti. Haldenwang, yapılan hatalarla yüzleşerek dersler çıkartılmasının önemli olduğunu söyledi.

Alman Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Başkanı Thomas Haldenwang, aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünün bugüne kadar tüm yönleriyle aydınlatılamadığını belirterek, “halen yanıtsız pek çok soru işareti var” dedi.

Haldenwang, “Mediendienst Integration” adlı sivil toplum kuruluşunun 8’i Türk 10 kişiyi öldüren NSU terör örgütünün ortaya çıkışının 10’uncu yıldönümü vesilesiyle düzenlediği, “Güvenlik makamları ne tür dersler çıkarttı?“ başlıklı etkinliğine katılarak çarpıcı açıklamalar yaptı.

NSU cinayetlerinin bugüne kadar tüm yönleriyle aydınlatılamamış olmasından son derece rahatsızlık duyduğunu belirten Haldenwang, güvenlik kurumlarının geçmişte büyük hatalar yaptığını kabul etti, ancak bu hatalardan ders çıkardıklarını, tekrarlanmaması için önemli adımlar attıklarının da altını çizdi.

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA

Kaynak: www.dw.com