Alman medyasında Attila Hildmann iddiası: Başsavcılık çalışanı “köstebek” çıktı

Alman medyası, komplo teorileri ve aşırı sağcı görüşleriyle tanınan Attila Hildmann’a Berlin Başsavcılığı’ndan bir çalışanın bilgi sızdırdığını yazdı. Hilldmann geçen yıl sonundan beri Türkiye’de.

 

Attila Hildmann hakkındaki soruşturmaya dair önemli bir iddia ortaya atıldı. Alman medyasında yer alan haberlerde, koronavirüs konusunda “geliştirdiği komplo teorileri”, aşırı sağcı ve Yahudi düşmanı görüşleriyle tanınan ve sonunda Türkiye’ye kaçan Attila Hildmann’a Berlin Başsavcılığı’nda çalışan bir kişinin bilgi sızdırdığını ileri sürüldü.

Kamu televizyonu ARD’de yayınlanan siyasi magazin programı Kontrast ile Kuzey Alman Radyo Televizyon Kurumu’nun (NDR) araştırma ekibi “STRG_F”in edindiği bilgilere göre, Hildmann’a Berlin Başsavcılığı’nın bilgiişlem bölümünde görevli 32 yaşında M. adlı bir kadın çalışan bilgi sızdırdı.  Söz konusu kişinin Hildmann hakkındaki soruşturma evraklarına ulaştığı iddia edildi.

Başsavcılık Sözcüsü Martin Steltner, bilgi sızdıran çalışanın “görevin gizliliği ilkesini ihlal etmek” ve “suçun cezasız kalması girişiminde bulunmak”tan süresiz olarak görevinden alındığını doğruladı.

Haberin devamı için tıklayın:

https://www.dw.com/tr/alman-medyası-berlin-başsavcılığı-çalışanı-türkiyedeki-attila-hildmanna-bilgi-sızdırdı/a-59685231

YENİ POSTA – BERLİN