Alman Sağlık Bakanı’ndan Omicron uyarısı: “Ağır bir beşinci dalgayla karşı karşıyayız”

Federal Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, koronavirüs (Covid-19) salgınında Omicron varyantından dolayı hastanelerin ve toplumun büyük bir sınamayla karşı karşıya kalacağını beklediğini söyledi.

 

Bakan Karl Lauterbach, Hannover kentinde yaptığı açıklamada, salgında Omicron varyantından dolayı Almanya’da ortaya çıkacak yeni dalgayla nasıl mücadele edilmesinin düşünülmesi gerektiğini belirtti. “Karşı karşıya olduğumuz ve benim açımdan engelleyeceğimiz Omicron dalgasının hastanelerimiz, yoğun bakım üniteleri ve aynı zamanda toplum için büyük bir sınama olacağını varsaymamız lazım” diyen Lauterbach, salgının kilit döneminde bulunduklarını kaydetti.

İngiltere’deki uzmanlarla ve mevkidaşıyla sürekli temasta olduğunu ifade eden Lauterbach, İngiltere’de Omicron varyantı bulaşanların sayısının bir veya iki gün içinde iki kart arttığına işaret etti. Lauterbach ”İngiltere’de gözlemlediğimiz bu durum şu ana kadar salgında gördüğümüz her şeyi aşıyor” ifadesini kullandı.

Almanya’da da buna hazırlıklı olmak gerektiğini vurgulayan Lauterbach, şimdi aşı kampanyasında hatırlatıcı doz uygulamasının hızla arttırılması gerektiğinin altını çizdi.

Karl Lauterbach, halka Noel Bayramı’nda dikkatli davranmaları çağrısında bulundu.

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA