Alman Sayıştayı Sağlık Bakanlığı’nı yakaladı: Covid-19 harcamalarında devletin zarara uğratıldığı ortaya çıktı

Alman Sayıştayı Sağlık Bakanlığı’nı yakaladı: Covid-19 harcamalarında devletin zarara uğratıldığı ortaya çıktı
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

Almanya’da Sayıştay, Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüse (Covid-19) karşı mücadelede yaptığı harcamaların abartılı olduğunu ve böylece devletin zarara uğratıldığını saptadı.

NDR, WDR kurumlarıyla Süddeutsche Zeitung’un özel haberine göre, Sayıştay’ın Federal Meclis Bütçe Komisyonu’na sunduğu raporda, Federal Sağlık Bakanlığı’nın maske tedarik etmede ve yoğun bakım ünitelerine ödenen miktarlarda devleti zarara uğrattığı belirtildi.

Sayıştay’ın raporunda, Covid-19 ile mücadelede eczaneler üzerinden vatandaşlara dağıtılan maske başına bakanlığın eczanelere 6 avro ödeme yaptığına ancak sertifikalı maskelerin o dönemde piyasada 1,62 avro fiyatından satıldığına işaret edildi.

Raporda, “FFP” maskeleri için eczanelere şubat ayından bu yana maske başına 3,90 avro üzerinde ödeme yapıldığı, bunun bile piyasa fiyatının üstünde olduğu vurgulanarak şu ana kadar devletin maskeler için 2,1 milyar avro ödeme yaptığı kaydedildi.

YOĞUN BAKIM ÜNİTELERİNE ÖDEMELER

Sayıştay’ın raporunda ayrıca, Covid-19 nedeniyle hastanelere yapılan yüksek ödemeler eleştirildi. Raporda hastanelerin Covid-19 nedeniyle erteledikleri tedavi ve ameliyatlar için şu ana kadar 10,2 milyar avro destek aldıkları, bunun normalinden fazla bir miktar olduğu ifade edildi.

Alman Sayıştayı, sağlık bakanlığından, gelecekte vergi mükelleflerinin zararına olacak işlemlerde fonların doğru ve ekonomik kullanımına daha fazla dikkat etmesini istedi.

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: A.A.