Almanya, Covid-19 nedeniyle “riskli” ilan ettiği bölgelere seyahat uyarısını kaldırıyor

Almanya, Covid-19 nedeniyle “riskli” ilan ettiği bölgelere seyahat uyarısını kaldırıyor
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

Almanya, koronavirüsten (Covid-19) dolayı daha önce “riskli” ilan ettiği, ama artık 100 bin kişide görülen vaka sayısı haftalık 200’ün altında olan bölgelere 1 Temmuz’dan itibaren genel seyahat uyarısını kaldıracak.

Federal Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, birçok yerde vaka sayılarının düştüğüne ve aşı olan insanların sayısının arttığına işaret ederek, aylarca süren karantina uygulamalarından sonra daha fazla normalleşmenin beklenebileceğini belirtti.

Maas, bunun seyahatler için de geçerli olduğunu aktararak, yaklaşık bir yıl sonra, haftalık 100 bin kişide görülen yeni vaka sayısı 200’ün altında seyreden bölgeler için 1 Temmuz’dan itibaren genel seyahat uyarısının kaldırılacağını duyurdu. Avrupa’da aşılananlara, iyileşenlere ve test uygulananlara ortak kurallar getirileceği için bu adımı atabildiklerini kaydeden Maas, seyahatlerde tedbirin elden bırakılmaması gerektiğini belirtti.

Maas, Covid-19’un mutasyona uğradığına işaret ederek, bu nedenle “yüksek riskli bölgeler” ve “virüs varyasyon bölgeleri” için seyahat uyarısında bulunmaya devam edeceklerini kaydetti.

Almanya’daki mevcut uygulamada, haftalık 100 bin kişide görülen vaka sayısı 50’nin üzerinde olan bölgelere seyahat uyarısı yapılıyor.

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: A.A