Almanya Cumhurbaşkanı da Rusya’da rejim değişikliğinden yana: “Putin ile normale dönüş olmaz”

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, Moskova ile ilişkilerde hata yaptıklarını dile getirerek Putin yönetimindeki bir Rusya ile ilişkilerin bir daha asla eskisi gibi olmayacağını söyledi. Steinmeier’in “özeleştirel açıklamaları”, Berlin’in artık bir blok olarak “Rusya’da Putinsiz bir rejimde ısrarlı olduğu” yorumlarına yol açtı.

 

Alman Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Alman İkinci Televizyon Kanalı ZDF’ye yaptığı açıklamada, 2001’de Almanya’da Federal Meclis’te konuşan Putin ile 2022’de kendini sığınaktaki gibi kapatmış “savaş çığırtkanı” Putin’i birbirinden ayırmak gerektiğini belirtti. 20 yıllık bu yolda neler yaşandığının düşünülmesi gerektiğini ifade eden Steinmeier, “Asıl üzücü olan şey, birçok açıdan başarısız olmamız” değerlendirmesinde bulundu.

Steinmeier, bu başarısızlıkların arkasında Rusya’nın Avrupa’nın güvenlik mimarisine entegre edilemeyişini gösterdi. Bunun “acı bir bilanço” olduğunu vurgulayan Steinmeier, “bu acı bilançonun 2022 yılındaki bir Putin’in bile, emperyalist hayalleri için ülkesini siyasi, ekonomik ve ahlaki olarak çöküşe götürmeyeceğine ilişkin yanlış değerlendirmeyi de içerdiğini” kaydetti.

Muhabirin, “Geleceği nasıl görüyorsunuz? Putin’in Rusya’sıyla mı yoksa sadece buna karşı mı bir gelecek olabilir?” şeklindeki sorusuna Steinmeier, Rusya ile ilgili bunu bilmediğini belirterek “Putin yönetimindeki Rusya ile normale dönüş olmayacağından eminim” ifadesini kullandı. Steinmeier, 2014’ten sonra Minsk anlaşmalarıyla gelişmelerin durdurulamadığını aktararak “Avrupa’nın doğusundaki partnerlerin değerlendirmeleri, uyarıları vardı. Bunları daha çok ciddiye almamız gerekirdi” dedi.

Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı’nda ısrar etmenin bir hata olduğunu belirten Steinmeier, bunun özellikle Avrupa’nın doğusundaki ülkelerde Almanya’nın güvenilirliğine mal olduğunu kaydetti.

Steinmeier, 2005-2009 ve 2013-2017 yıllarında Almanya’da dışişleri bakanı olarak görev yapmıştı ve Rusya’ya tavizler vermeye hazır bir politika izlemekle de suçlanmıştı.

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA