Almanya: Federal Aile Bakanı istifasını verdi

Almanya: Federal Aile Bakanı istifasını verdi
REKLAM ALANI
Yayınlama: 11.04.2022
11
A+
A-

Federal Almanya Aile Bakanı Anne Spiegel, geçen yıl ülkede meydana gelen sel felaketinde tatile gittiğinin ortaya çıkması üzerine yapılan siyasi baskılar sonrası görevi bıraktı.

 

 

Yeşil politikacı Spiegel’in Bakanlık çalışanlarına yolladığı e-postada “Bunu, büyük siyasi zorluklarla karşı karşıya olan makama zarar gelmesini önlemek için yapıyorum” ifadesini kullandığı öğrenildi.

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Omid Nouripour, istifaya ilişkin yaptığı açıklamada, Spiegel’in doğru bir adım attığını söyledi. Nouripur, Anne Spiegel’in siyasi arenada var olmayan bir şeffaflık ve açıklıkla hatalarını kabul ettiğini ve bu nedenle saygıyı hak ettiği vurgulayarak “İstifa kararı doğru bir adımdı. Halefi için derhal bir teklif sunacağız” dedi.

2021 yazında o dönem Rheinland-Pfalz Eyalet Çevre Bakanı olan Spiegel, 134 kişinin öldüğü sel felaketinde 4 haftalığına tatile çıktığının ortaya çıkması üzerine kamuoyundan yoğun eleştiri almıştı. Spiegel eleştiriler üzerine özür dilemiş ancak istifa etmemişti.

Hükümet Sözcü Yardımcısı Christiane Hoffman da yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Olaf Scholz’un Aile Bakanı Anne Spiegel’in görevinden ayrılma kararını büyük saygıyla karşıladığını bildirdi.

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: Sven Teschke/commons.wikimedia.org

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.