Almanya Hüseyin Ersoy’u konuşuyor: Bulduğu 557 bin avroyu sahibine teslim etti

Almanya’da yaşayan Sinoplu Hüseyin Ersoy bir adamın evini boşaltırken bulduğu 557 bin avroyu ailesine teslim etti. 2 yıl önce yaşadığı ve kimseye anlatmadığı, ancak Alman medyasının öğrenip geniş yer verdiği olay sonucu, Ersoy bugüne dek Avrupa’da bu şekilde bulunmuş en yüksek parayı  “hak sahibine” teslim eden kişi olarak duyuruldu.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

Tam 24 yıldan bu yana Almanya’da yaşayan evli ve 3 çocuk babası Hüseyin Ersoy ölen insanların evlerini tasfiye işini yapan bir şirketin sahibi. Her şey Monnheim kentinde yaşayan Hüseyin Ersoy’un 2 yıl önce e-postayla aldığı bir sipariş üzerine başladı. Vefat eden bir adamın evini boşaltırken bir dolabın kapağını açmasıyla hayatının şokunu yaşayan Hüseyin Ersoy, sonrasını şöyle anlattı:

“Dolapta içi para dolu bir çanta buldum. Önce bunların sahte olduğunu zannettim. Ama inceleyince paraların gerçek olduğunu ve saydıktan sonra da bu rakamın 557 bin avro  ve 2 bin 700 İsviçre Frangı olduğunu anladım. Mirasçısı olan kızını aradım, durumu anlattım ve parayı sahibine verdim. Alman bayana, bizi buraya getiren kuvvetin adının İslamiyet olduğunu ve onun rızası olmadan 1 avrosuna dahi bu paranın dokunamayacağımızı kendisine söyledim. O da çok memnun oldu ve ‘Herkes bunu yapmazdı’ dedi. Biz görevimizi yaptık, omuzlarımızdan çok büyük bir yük kalktı.”

2020 yılının yaz aylarında başına gelen bir olayın yaklaşık 2 yıl sonra gündeme bomba gibi düşmesini, Hüseyin Ersoy, “Ben reklam peşinde değildim, o nedenle önce kimseye söylemedim” sözleriyle açıkladı. Ancak daha sonra Alman bir arkadaşı ile sohbetinde olaydan bahseden Ersoy’a neden bunu basına vermediği soruldu. Söz konusu Alman arkadaşının olayı bir Alman dergisine haber vermesi ve öykünün ayrıntılarıyla bir süre önce Alman ve Türk medyasında yer alması üzerine Hüseyin Ersoy’a ülkenin her yerinden ve her kesimden kutlama mesajları yağdı.
Ersoy, olayın ayrıntılarını kameramıza anlattı.

ŞÜKRÜ DOĞRU – MONNHEİM