Almanya: Koalisyon doğalgaza fiyat sınırı koymaya karar verdi

Almanya: Koalisyon doğalgaza fiyat sınırı koymaya karar verdi
REKLAM ALANI
Yayınlama: 02.10.2022
2
A+
A-

Almanya federal hükümeti, perşembe günü tüketicilerin ve işletmelerin hızla artan enerji maliyetlerini azaltmak için doğalgaz fiyatına üst sınır getirilmesi üzerinde anlaştı.

Bu kapsamda, 200 milyar avro destek sunulması planlanıyor. Avrupa’daki diğer ülkelerde de yaklaşan kışın daha iyi atlatılmasını sağlayacak türlü yollar bulunmaya çalışılıyor. Yorumcular, alınan tedbirleri tartışıyor.

FRANKFURTER RUNDSCHAU (Almanya)

TOPLUMSAL BARIŞA HARCANAN MİLYARLIK PAKET

Frankfurter Rundschau’ya göre kurtarma hamlesi tam vaktinde geldi: ”Ayrıntıları henüz açıklanmayan doğalgaz fiyat sınırlaması, sinirleri iyice gerilmiş bir halkı yakından ilgilendiriyor. Yurttaşların refahı uzun zamandır düşüyor. Giderek artan sayıda insan, hükümet politikaları konusunda şüpheye düşüyor ya da bunlara karşı çıkıyor. Ancak halk yine de haklı olarak Ukrayna’yı desteklemekten ve savaştan kaçan sığınmacılar ile asker kaçaklarını kabul etmekten yana olmaktan vazgeçmiyor. Gelişmeler bir tehlikeye işaret ediyor: Şüpheciler ve çaresizliğe düşenler, her krizi devleti gayrimeşrulaştırmak için kullananların etrafında toplanmaya başlayabilir. Üstelik bundan -tam da Putin’in istediği gibi- demokrasi karşıtı güçlerin değirmenine su taşıyacak başka bir kriz de doğabilir.”

CORRİERE DELLA SERA (İtalya)

PİYASA SUNİ YOLLARLA ŞİŞİRİLİYOR

Corriere della Sera, Almanya’nın tek başına hareket etmesinin Avrupa Birliği’ne zarar verdiği eleştirisinde bulunuyor: ”Berlin’deki hükümetin Putin’e vermeyi planladığı sert tepki, Avrupa cephesini zayıflatma riski barındırıyor. … Berlin’in sunmaya hazırlandığı 200 milyar, gerçekten mevcut olan doğalgaza değil de kimi insafsız aktörlerin finansal beklentilerine göre oluşan suni bir piyasayı şişirmeye devam edecek. Avrupa’nın doğalgaz için hep birlikte bir üst sınır belirleme konusunda maalesef ağır kalması, AB’nin entegrasyon sürecinde büyük gerilemelere neden olmaya başladı. Bu durum uzun vadede münferit üye devletlere de zarar verecektir.”

DİENA (Letonya)

DEVLETİN OLANAKLARI SINIRLI

Letonya’da parlamento seçimlerine kısa bir süre kalmışken, hükümet elektrik kullanıcılarına megavat saat başına 160 avroyu aşan maliyetlerin yarısının geri ödenmesine karar verdi. Diena şu yorumda bulunuyor: ”Bu desteğin, şirketlerin birbiri ardına kapanmasını önlemek için yeterli olup olmadığı sorusu hâlâ geçerliliğini koruyor. Elbette, 2020 baharından bu yana hüküm süren bu denli istikrarsız epidemiyolojik, jeopolitik ve ekonomik koşullarda, herhangi bir şirketin zor duruma düşebileceğini ve devlet yardımına ihtiyaç duyabileceğini hesap etmek gerekir. Devlet desteği, uzun vadede bir şirketi ayakta tutacak yegâne finansman kaynağı olamaz. … Devletin şirketleri kurtarmak için para harcama olanakları sınırsız değil.”

MÜÜRİLEHT (Estonya)

GÖNÜLSÜZ BİR TASARRUF POLİTİKASI VE BOŞ LAFLAR

Müürileht, Avrupa’nın enerji tasarrufu politikasına şüpheyle yaklaşıyor: ”Avrupa, somut ve kolaylıkla sonuç alınabilecek tasarruf tedbirlerinin yanı sıra, var olan üretim ve tüketim ihtiyaçlarını karşılayacak ve dolayısıyla çevreye zararlı teknolojilere bağımlılığı uzatacak yeni bir ‘hamle’ arayışında. Türlü tasarruf tedbirlerini okuyunca, yeşil geçişin motoru olma iddiasını taşıyan Avrupa’nın, halka çığır açıcı denilerek pazarlansalar da pratikte yalnızca kozmetik değişikliklere gideceği izlenimini edinmemek mümkün değil.”

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA

KAYNAK:  https://www.eurotopics.net/tr/289276/almanya-koalisyon-dogalgaza-fiyat-siniri-koymaya-karar-verdi

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.