Almanya sokaklarında elma şekeri satan Türk: 72 yaşında eve katkı sağlıyor

Almanya’nın Nürnberg kentinde yaşayan Gümülcine Türklerinden İbrahim Tepeci, ileri yaşına rağmen elma şekeri yapıp satarak geçinmeye çalışıyor.

Bir firmada çalıştıktan sonra emekli olan ikisi kız 4 çocuk babası İbrahim Tepeci, “Elma şekerlerinin hazırlanmasında kullanılan malzemeleri Türkiye’den getiriyorum. Elma şekerinin lezzetli tadının ve güzel bir görüntüsünün olması nedeniyle elma şekerine çocuklar kadar büyükler de ilgi gösteriyor” dedi.
ZAHMETLİ VE ZEVKLİ BİR İŞ
Nürnberg’in en işlek cadde ve meydanlarında sattığı elma şekerlerini özenerek hazırladığını belirten İbrahim Tepeci, elma şekerini nasıl hazırlandığı konusunda şunları söyledi:

“Elmaları marketten aldıktan sonra saplarını kesip çıkarıp iyice yıkadıktan sonra kurulayarak tahta çubukları elmalara saplıyorum. Tencereye şeker ve suyu koyarak 10-15 dakika kaynatıyorum. Limon suyu ve sağlığa zararı olmayan gıda boyasını ekleyip karıştırıyorum. Kıvamını ayarlamak için, kaşığın ucuyla alarak mutfak tezgâhına damlatıyorum. Bütün halinde tezgâhtan ayrıldığını şekerin iyi pişmiş olduğunu anlıyorum. Daha sonra elmaları hazırlanan şeker karışımına batırıyorum ve her tarafı şekerlenene kadar çeviriyorum. Yağlı kâğıt üzerine elmaları bırakıyorum ve sertleşinceye kadar bekletiyorum. Sonra şekerlenmiş boyalı elmaları birbirine değdirmeyecek şekilde satış arabamın camekânının içine koyup satışa sunuyorum.”
YAŞAM KOŞULLARI

Satış sırasında bazı sıkıntılar yaşadığına dikkati çeken Tepecik, “Çocuklar elmalı şeker almak istediğinde anne ve babalar çocuklara elma şekerini almamak için çekiştirip sürüklemeleri beni üzüyor” dedi.
Yaşam koşulları nedeniyle bu işi yaptığını belirten Tepecik, “Nürnberg’in işlek merkezlerinden Plarer meydanındaki Mevlana restorantın önünde elma şekerlerinin satılmasına katkı sunan ve zorda kalanların dostu olarak bilinen iş insanı Ahmet Can’a teşekkür ediyorum” dedi.
CEP HARÇLIĞI VE ÇOCUKLARININ TUTUMU

Nürnberg’in farklı caddelerinde satış yapabileceğine dair izin belgesinin olduğunu belirten Tepecik “Cep harçlığım olacak şekilde kazanarak temel ihtiyaçlarımı karşılıyorum” dedi.

Çocuklarının yaptığı işi benimsemediğini, bu nedenle tezgâh başında durmadıklarını da belirten Tepecik, “Eskiden bizim sokaktan geçen elma şekeri, pamuk şekeri, kâğıt helva satanların peşine düşerdik ve kaybolduğumuzu düşünen ailelerimiz bizi bulduklarında biraz kızarlardı. Buna rağmen elma, pamuk şekercisinin mahalleye gelmesini beklerdik” diye konuştu.

İLHAN BABA – NÜRNBERG