Almanya Uwe Seeler’in yasını tutuyor

Almanya, ülke tarihinin en büyük futbolcularından biri olan eski milli oyuncu Uwe Seeler’in yasını tutuyor. Hamburg’da bayraklar yarıya indirildi. Başbakan Scholz’dan Beckenbauer’e kadar birçok isim taziyede bulundu.

Alman milli takımının onursal kaptanlarından, 85 yaşında hayata gözlerini yuman Seeler, futbol hayatının tamamını Hamburger SV’de geçirmişti.

Geçmişte Hamburg Belediye Başkanı olarak da görev yapan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Almanya’nın Seeler’in yasını tuttuğunu belirtti. Scholz, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Seeler’in hem bir “futbol efsanesi” hem de birçok insan için bir “rol model” olduğunu belirtti:

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier de yayımladığı taziye mesajında, Seeler’in “unutulmaz maçlar yaşattığını” ve “eşsiz goller attığını” ifade etti.

Mütevazı karakterine vurgu yaptığı eski milli futbolcunun her zaman “ayakları yere basan” bir insan olduğunu söyleyen Steinmeier, “Tüm şöhret ve popülaritesine rağmen kendine sadık kaldı. En tepeye sadece o yol yalnız yürünmediğinde çıkılabileceğini asla unutmadı” dedi.

YENİ POSTA – HAMBURG

FOTO: Frank Schwichtenberg / commons.wikimedia.org

KAYNAK: https://www.dw.com