Almanya’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları

Almanya'nın başkenti Berlin'de, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde Brandenburg Kapısı'nın önünde Alman Sendikalar Birliği (DGB) tarafından gösteri düzenlendi. Sendikaların temsilcileri
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

Federal Almanya’nın birçok kentinde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Alman Sendikalar Birliği’nin (DGB) “Dayanışma gelecektir” parolasıyla Hamburg’da düzenlediği merkezi nitelikteki etkinliğe yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemleri nedeniyle 200 kişinin katılmasına izin verildi.

DGB Başkanı Rainer Hoffmann, salgının getirdiği krizin sosyal, ekonomik ve sosyal sonuçlarının çok büyük olduğunu söyledi. Hoffmann, sendikaların daha fazla iş sağlığı ve güvenliği için başarılı bir şekilde kampanya yürüttüğünü ve ev ofisleri için bağlayıcı kuralların uygulanmasını sağladığını belirtti. Sendikaların baskısıyla kısa çalışma ödeneğinin uzatıldığını ifade eden Hoffmann, ailelere verilen desteklerin de iyileştirildiğini kaydetti.

Berlin’deki tarihi Brandeburg Kapısı önünde gerçekleştirilen etkinlikte konuşan IG Maden, Kimya ve Enerji Sendikası Başkanı Michael Vassiliadis ise Covid-19’dan en çok etkilenenlerin düşük gelirli aileler olduğunu söyledi.

Berlin etkinliğine Federal Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hubertus Heil ile Federal Aile Bakanı Franziska Giffey de katıldı.

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: A.A.