Almanya’da 10 kadın politikacıdan 4’ü cinsel taciz mağduru

Almanya’da yapılan bir araştırma, her 10 kadın politikacıdan 4’ünün siyasi hayatında cinsel tacize maruz kaldığını gösterdi. Genç kadınlarda bu oran çok daha yüksek.

 

Avrupa Siyaset ve İş Dünyasındaki Kadınlar Akademisi’ne (EAF) bağlı Berlin bürosunun Almanya’da hükümet, eyaletler ve yerel yönetimlerde görev yapan 525’i kadın 818 siyasetçi ile yaptığı araştırmanın sonuçları açıklandı.

Araştırmada kadınlara çalıştıkları parlamento, belediye ya da partilerindeki durumu nasıl buldukları, kendilerini nasıl hissettikleri soruldu. Bu araştırmaya ek olarak 27 kadınla 34 derinlemesine görüşme de yapıldı. 27 kadından 2’si terfi ya da siyasi destek vaadiyle cinsel beraberlik talep edilen durumlar yaşadıklarını aktardı.

Araştırmanın sonucuna göre kadınların yüzde 40’ı tacize maruz kaldığını belirtirken, yüzde 3’ü bunu “çok sık” yaşadığını belirtti.

“İstenmeyen bakışlara” ve “sözlü tacizlere” de maruz kaldıklarını aktaran kadınlar, bu tacizlerin çoğunlukla akşam yapılan parti toplantıları ya da kongreler gibi buluşmalarda gerçekleştiğini belirtti.

YENİ POSTA – BERLİN

Kaynak: www.dw.com