Almanya’da aşırı sağa operasyon: 4 kişi gözaltına alındı

Almanya’da aşırı sağcı terör örgütleri hakkında yürütülen soruşturma kapsamında 11 eyalette yapılan aramalarda 4 kişi yakalandı.

 

Federal Savcılıktan yapılan açıklamada, ülkenin iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatının bulgularına dayanarak ABD menşeli Atomwaffen Division Deutschland (AWDD) ve Sonderkommando 1418 terör örgütleri hakkında Eylül 2019’dan bu yana soruşturmalar yürütüldüğü belirtildi.

Soruşturmalar kapsamında çeşitli aşırı sağcı terör örgütleri üyeleri arasında bağlantılar olduğu tespit edildiğine dikkat çekildi.

Bu kapsamda ülkede aşırı sağcı gruplara karşı 11 eyalette toplam 50 kişiye yönelik operasyonda 61 ev ve işyerinin arandığı aktarılarak, Alman vatandaşı Leon R., Maximilian A., Eric K. ve Bastian A.’nın aşırı sağcı suç örgütü “Knockout 51” üyesi olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı bilgisi paylaşıldı. Leon R. liderliğindeki Knockout 51 örgütü üyelerinin ayrıca “adam yaralama, kamu düzenini bozma ve güvenlik güçlerine saldırıyla” suçlandığı bildirildi.

Ayrıca operasyon sırasında Knockout 51 örgütünü destekledikleri gerekçesiyle 14 kişinin evlerinin de arandığı ifade edildi.

Leon R.’nin tespit edilen bağlantılardan, 2020’de faaliyetleri yasaklanan aşırı sağcı örgüt Combat 18’i tekrar faaliyete geçirdiğinden şüphelenildiği ve bu konuda da soruşturma başlatıldığı belirtildi. Operasyon kapsamında Combat 18’in elebaşısı, üyesi veya destekçisi olduğundan şüphelenilen 21 kişinin ev ve işyerlerinde aramaların yapıldığı kaydedildi.

Leon R.’nin ayrıca Almanya’da ilk kez 2018’de internet üzerinden örgütlenen AWDD üyesi olmakla da suçlandığı bildirildi. Bu arada siyasetçilere, devlet kurumlarına ve halka saldırılarla kaos çıkararak muhtemel bir “ırk savaşında” beyaz nüfusun galip gelmesini hedefleyen AWDD’ye üye olan veya destekleyen 10 kişi hakkında soruşturma yürütüldüğü aktarıldı.

Sonderkommando 1418 örgütünün, 2019-2020’de internette sohbet grubu üzerinden faaliyetler yürüttüğü ve terör saldırıları yaparak demokratik düzeni yıkmayı planladığı belirtildi. Federal Savcılığın, Sonderkommando 1418 terör örgütüne üye olmak suçlamasıyla yürüttüğü soruşturma kapsamında 5 kişinin ev ve işyerlerinin arandığı kaydedildi.

Soruşturmanın ve aramaların devam ettiği, gözaltına alınanların bugün ve yarın tutuklama talebiyle yargıç karşısına çıkarılacağı aktarıldı.

Öte yandan Der Spiegel dergisinin bir haberinde, operasyona Askeri İstihbarat Servisi (MAD) de katıldığı ve evi aranan bir şüphelinin muvazzaf asker olduğu iddia edildi.

YENİ POSTA-BERLİN

FOTO: AA