Almanya’da “Barış Manço” coşkusu: 7’den 70’e herkes oradaydı

Türkiye’de rock müziğinin öncülerinden Barış Manço’nun 23’üncü ölüm yıldönümü dolayısıyla Almanya’nın Ulm kentinde uzun yıllar unutulmayacak bir anma gecesi düzenlendi. 56 yaşında hayata gözlerini yuman Türkiye’nin Barış Abi’sini anmak için, Başkanlığını Mustafa Harman’ın yaptığı Odak Kültür Atölyesi’nin organizasyonuyla  gerçekleşen gecede 7’den 70’e herkes oradaydı.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Aralarında Türkçe öğretmenlerinin de yer aldığı ekip, Anadolu rock’ın kralından tam 22 parçayı zaman zaman solo olarak zaman zaman da koro eşliğinde  seslendirdi.

TÜRKÇE ÖĞRETMENLERİ VE ÖĞRENCİLER DE ORADAYDI

Bağlama ustası, entrümentalist Ali Çabuk’un koro şefliğinde gerçekleşen akşamda  seyirciler arasında çok sayıda Türkçe öğretmeni ve öğrencinin bulunması da dikkat çekti.

BARIŞ MANÇO’YU CANLANDIRINCA SALON YIKILDI

Küçüklerin yanlarındaki büyüklerle neredeyse bütün şarkılara eşlik ettiği anma gecesinde Başkan Mustafa Harman gecenin sonunda kostüm giyerek  Barış Manço’yu canlandırınca salonda adeta fırtına koptu. Çocuklarla “Ayı” şarkısını seslendiren Mustafa Harman daha sonra salondaki bütün çocukları sahneye davet etti ve “Arkadaşım Eşek” şarkısını tüm ekiple birlikte söyledi.

RESİM ÇEKTİRMEK İÇİN YARIŞTILAR

Konser sonrası Yeni Posta’ya konuşan Mustafa Harman söz konusu projeyi bundan dört yıl önce hayata geçirdiklerini ve her programın büyük sevgi ve

ilgiyle karşılandığını, her defasında da kostüm giyerek, bıyık ve peruk takarak Barış Manço’yu canlandırdığında küçük büyük herkesin resim çektirmek için adeta birbiriyle yarıştığını dile  getirdi. Başkan Harman özetle şunları söyledi:

 

YURTDIŞINDAKİ BARIŞ MANÇO SEVGİSİ ARTARAK DEVAM EDİYOR

“Barış Ma

nço Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük müzisyenlerden ve yorumculardan biri. Adı ülke sınırlarını aşmış bir sanatçımız. Barış Manço gecelerini düzenlemek bizim için şereftir ve borçtur. Ayrıca bu konserimiz de gösterdi ki, dört kuşaktır Almanya’da yaşayan Türklerin Barış Manço’ya sevgisi artarak devam etmektedir. Efsanevi sanatçımız ölümünden bunca yıl sonra dahi şarkılarıyla yurtdışındaki çocuklarımızın Türkçesinin gelişimine de katkı sunmaya devam ediyor. Bu anma gecesi, bütün şarkılara eşlik edebilen çocuklardaki coşku ve sevgiyi gördükten sonra, hedefine ulaşmıştır diyebiliriz.”

“SENİ ÖZLÜYORUZ BARIŞ ABİ”

Senden’deki Bürgerhaus salonlarında korona tedbirlerine uygun bir şekilde gerçekleştirilen konserde lise öğrencisi Neva Çabuk bu yıl tam üçüncü kez sahne aldı. İki şarkı seslendiren Neva Çabuk seyirciden büyük alkış aldı. Öte yandan konser sonrası Barış Manço’ya selam gönderen  Odak ekibi “Türk müziği sensiz olmaz. Seni özlüyoruz Barış Abi” mesajını verdiler.

YENİ POSTA – ULM

WhatsApp-Image-2022-02-20-at-00.21.23

Image 1 of 7