Almanya’da beklenmedik SPD rüzgârı: Hükümet partileri eyalet seçiminde ayrı düştü

Almanya’da beklenmedik SPD rüzgârı: Hükümet partileri eyalet seçiminde ayrı düştü
REKLAM ALANI
Yayınlama: 28.03.2022
8
A+
A-

Federal hükümetin büyük ortağı SPD, Saarland eyaletinde dün yapılan seçimlerde tarihsel bir başarıya imza atarken, iki küçük ortak FDP ve Yeşiller barajı aşamadı. Aşırı sağcı AfD eyalet meclisine girmeyi başaran son parti oldu, Sol Parti ise adeta silindi.  

Alman sosyal demokratları (SPD) 23 yıl aradan sonra Saarland eyaletindeki yerel seçimlerde Hıristiyan demokratları (CDU) büyük bir hezimete uğrattı ve mutlak çoğunluğa ulaştı. SPD adayı Anke Rehlinger, eyalet hükümetini tek başına kurabilecek.

SPD, ilk sonuçlara göre oyların yüzde 43,5’ini alırken, bir önceki seçimdeki oylarını yüzde 13,9 oranında artırdı. Hıristiyan demokratların ise bir önceki seçimlere göre 12 puanlık bir oy kaybı yaşadığı ve oyların yüzde 28,5’ini alarak SPD’nin 15 puan gerisine düştüğü gözlendi. Böylece eyaletteki 23 yıllık muhafazakâr hükümet döneminin kapandığı ilan edildi.

Simgesel mesajı önemli olan bu yerel seçimin iki sürprizi, federal hükümette SPD’nin ortağı konumundaki iki partinin barajı aşamaması oldu. Yeşiller Partisi’nin sadece 23 oy farkla eyalet meclisine girme şansını kaybettiği ortaya çıktı. Resmi seçim sonuçlarının 6 Nisan’da açıklanacağı, dolayısıyla Yeşiller’in oyların yeniden sayılmasını isteyeceği belirtildi.

SPD’nin federal hükümetteki diğer ortağı FDP de Saarland’da seçim barajını aşamayan diğer bir parti oldu. Oyların yüzde 4,8’inde kalan liberal FDP’nin bu başarısızlığı sürpriz olarak nitelendi.

AŞIRI SAĞ GÜCÜNÜ KORUDU, SOL PARTİ SİLİNDİ

Sadece aşırı sağcı AfD (Almanya için Alternatif), yüzde 5,7’lik oy oranıyla, SPD ve CDU’nun ardından eyalet meclisine girme başarısını gösterdi. AfD’nin 2017’deki son seçime göre sadece yarım puan yitirmiş olması, dolayısıyla “gücünü koruması” dikkat çekti.

Seçim, özellikle Sol Parti’yi silip süpürdü. Parti üst yönetimindeki çekişmelerin daha da sertleşmesi bekleniyor. Bir dönem eyaletin önde gelen güçlerinden sayılan Sol Parti’ye seçmenin tamamen sırtını döndüğü ve oyların SPD’ye gittiği gözlendi. Eyaletin SPD ve Sol Parti’deki en etkili politikacılarından Oskar Lafontaine’in kısa bir süre önce Sol Parti’den “sol bir partinin gereklerini yerine getirmediği, eyalet yönetiminde de mafyöz ilişkiler yaşandığı” türünden gerekçelerle istifasını açıklaması, zaten inişteki partiye ek bir darbe olarak yorumlandı. Oyların sadece yüzde 2,6’sını alabilen Sol Parti, önceki seçimlere göre yüzde 10,3’lük bir oy kaybı yaşadı.

Oskar Lafontaine ve eşi federal milletvekili Sahra Wagenknecht, uzun bir süredir partinin birçok konuda emekçilerden ve Ukrayna savaşında da barıştan yana bir politika izlemediği iddialarını dile getiriyordu.

YENİ POSTA – SAAR

FOTO: Sandro Halank, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.