Almanya’da “çifte vatandaşlık” hüsranı: Bahattin Gemici’ye göre sağ partiler “samimiyetsiz”

Kuzey Ren-Vestfalya (KRV)) eyalet meclisine sunulan Çifte Vatandaşlık yasa teklifinin CDU, FDP ve AfD’nin oylarıyla reddedilmesi hayal kırıklığı yarattı.

KRV-Seçim Hakkı Girişimi Başkanı Bahattin Gemici, “Entegrasyon lafını ağzından düşürmeyen Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) ve Hür Demokrat Parti (FDP) partilerinin samimiyetsizlikleri ortaya çıkmıştır. Girişim olarak mücadelemize devam edeceğiz. Tüm kuruluşlarımızı güç birliği yapmaya çağırıyoruz” dedi. 

KRV  Eyalet Meclisi’ne sunulan Çifte Vatandaşlık yasa teklifinin Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) ve Birlik ’90/Yeşiller partileri tarafından desteklendiğini belirten eğitimci-yazar Bahattin Gemici, “Almanya’da yaşayan 1.5 milyon yurttaşımızı yakından ilgilendiren çifte vatandaşlık yasa teklifinin CDU, FDP ve aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin oylarıyla reddedilmesini üzüntüyle karşılıyoruz. Girişim olarak  konuyu sürekli gündemde tutacak, sesimizi duyuracağız. Tüm sivil toplum kuruluşlarını birlik olmaya ve eşit haklar için mücadele etmeye çağırıyoruz. Mücadele edenler yenilebilir ama sonunda kazananlar hep mücadele edenlerdir” diye konuştu.

MECLİSTE BASIN TOPLANTISI

Öte yandan KRV Eyalet Meclisi’nde Bahattin Gemici başkanlığında bir basın toplantısı düzenleyen Seçim Hakkı Girişimi üyeleri Dr. Aysun Aydemir, Kamuran Turan, Yasemin Yıldırım, Hakan Yıldırım, Eyüp Tuzkaya, Süreyya Akbaşoğlu, İsmail Dilgin kendi yaşantılarından örnekler vererek çifte vatandaşlığın önemine dikkat çektiler. SPD milletvekilleri İbrahim Yetim ve Volkan Baran, “Her iki kimlik göçmenlerin yaşamının bir parçasıdır. Çifte vatandaşlık modernleştirilmeli ve kolaylaştırılmalı” görüşünü savundular.

Bahattin Gemici, konunun takipçisi olacaklarını, 26 Eylül seçimlerinden sonra konunun Federal Meclis’te gündeme alınması için çaba harcayacaklarını belirtti. Sanatçılara, bilim insanlarına, siyasetçilere, işadamlarına ve tüm sivil toplum kuruluşlarına çağrıda bulunarak bu yönde çaba göstermelerini istedi.

Federal Meclis seçimlerinde, Alman vatandaşı Türkleri oy kullanmaya çağıran Gemici, “Yurttaşlarımız CDU ve FDP’nin bu kararını dikkate almalı ve oylarını ona göre kullanmalıdır” dedi.

ÇİFTE VATANDAŞLIK NELER GETİRİR?

Çifte vatandaşlığın kabulü sayesinde göçmenlerin bu ülkedeki konumunun  güçleneceğini, sosyal haklarının güvence altına alınacağını, toplumla kaynaşmalarının kolaylaşacağını ve göçmenlerin siyaset malzemesi yapılmasının önüne geçileceğini belirten KRV-Seçim Hakkı Girişimi başkanı Bahattin Gemici şunları söyledi:

“Ancak bu şekilde ırkçı partilerin, yabancı düşmanlığının önüne set çekilebilir. Çifte vatandaşlık sayesinde göçmenlerin siyasi yaşama katılmaları sağlanır, Türklere ve diğer göçmenlere belediye, eyalet meclisi ve federal meclis kapıları açılır. Böylece sorunlarımızın çözüme kavuşması kolaylaşır.”

YENİ POSTA – KÖLN