Almanya’da Covid-19 ölümleri: En üst düzeyde resmi törenle anıldılar

thumbs_b_c_73b54dc9c83548ab5f9e155ae7d34958
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

Almanya’da koronavirüs (Covid-19) salgınında yaşamını kaybedenler cumhurbaşkanı ve başbakan başta olmak üzere en üst düzeyde kurumsal bir katılımla anıldı.

Berlin’deki Konzerthaus salonunda düzenlenen törene Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Başbakan Angela Merkel, Federal Meclis Başkanı Wolfgang Schäuble ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Stephan Harbarth ile Covid-19’dan yakınlarını kaybedenleri temsilen kişiler katıldı.

A.A.’nın haberine göre Steinmeier, Covid-19 önlemlerinin alındığı törende yaptığı konuşmada, insanların arasında birbirleriyle mesafe koymaya zorlayan salgında toplumun ayrışmasına izin verilmemesini istedi. Toplum olarak, bu karanlık zamanda yalnız ve çoğu zaman acı veren bir ölümle hayatını kaybedenleri andıklarını belirten Steinmeier, ”Acılar ve ölümler çoğu zaman kamuoyunda görünmez kaldı. Bu acıyı bastıran bir toplum bütün olarak zarar görür” ifadesini kullandı.

Steinmeier, salgının Almanya’da, Avrupa’da ve dünyada derin yaralar ve korkunç boşluklar açtığını söyleyerek, ”Ülkemizde şimdiye kadar 80 bin kişi koronavirüsün kurbanı oldu. Dünya çapında 3 milyon. Her gün enfeksiyon nedeniyle birileri daha ölüyor. Bu saatte bile yoğun bakım servislerindeki insanlar ölümle boğuşuyor” diye konuştu.

Salgında sağlık personelinin çabalarına da işaret eden Steinmeier, ”Bugün de onlara saygı gösteriyoruz” ifadelerini kullandı. Tören öncesinde ise Kaiser-Wilhelm- Gedächtnis-Kilisesi’nde dini cemaatlerinin de katıldığı bir anma etkinliği düzenlendi. Robert Koch Enstitüsü’nden yapılan açıklamada, Almanya’da salgının başından bu yana 79 bin 914 kişinin öldüğü belirtildi.

TARİHİ KİLİSEDE ANMA

Öte yandan Heilbronn kentinde düzenlenen anma töreni ise  bölgenin en büyük tarihi kilisesi “Kilianskirche”de gerçekleşti.

Dini ayine Büyükşehir Belediye Başkanı Harry Mergel, Hıristiyan din adamlarından Dekan Christoph Baisch  ve  bölgede önde gelenleri katıldı. Heilbronn Büyük Şehir Belediye Başkanı Harry Mergel konuşmasında “Salgın milyonlarca insanı birbirilerinden ayırarak tarif edilemez  acılar yaşattı. Dualarımız sadece vefat edenler için değil, bizlerden ayrılan tüm sevdiklerimizin ruhları için” dedi.

Rahip Roland Opity ve St. Elisabeth yaşlılar yurdu Merkezi yöneticisi Nneka Cukwu-Brecht de “Sevdiklerine istedikleri gibi veda edemeyen ailelere ve tüm yas tutanlara başsağlığı diliyoruz” dediler.

Heilbronn’da 123 kişi korona nedeniyle hayata veda etti.

TEMEL IŞIK – HEİLBRONN

FOTO: A.A.