Almanya’da enflasyon baskısı artıyor

Almanya’da enflasyon baskısı artıyor
REKLAM ALANI
Yayınlama: 08.02.2022
Düzenleme: 08.02.2022 11:14
13
A+
A-

Almanya’da enflasyon son 28 yılın en yüksek seviyelerine çıkarken yapılan bir araştırma, şirketlerin fiyatları daha da artırmayı planladığını ortaya koydu.

    

Enflasyonun 28 yılın en yüksek düzeyine ulaştığı Almanya’da yapılan bir araştırma, üreticilerin fiyatları daha da artırma eğiliminde olduklarını ortaya koydu.

Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü “Ifo”nun şirketler arasında yaptığı ankete göre, üreticilerin yaklaşık yarısı, önümüzdeki üç ay içinde fiyat artırımına gitmeyi planlıyor. Ifo Konjonktür Tahminleri Bölümü Direktörü Timo Wollmershäuser, şirketlerin artan enerji ve tedarik maliyetlerini tüketiciye yansıttığını belirterek bunun enflasyonu da etkileyeceğini kaydetti.

Enflasyonun bir süre daha yüzde 4 üzerinde seyredeceğini tahmin ettiklerini belirten Wollmershäuser, bu nedenle 2022 için enflasyon tahminlerini yüzde 4’e yükselttiklerini belirtti. Ifo Enstitüsü, aralık ayında enflasyon tahminini yüzde 3,3 olarak açıklamıştı. Almanya’da 2021 yılı enflasyonu yüzde 3,1 ile, enflasyonun yüzde 4,5 olarak ölçüldüğü 1993 yılı sonrasının en yüksek seviyesine yükselmişti.

YENİ POSTA – BERLİN

Kaynak: www.dw.com

FOTO: AA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.