Almanya’da göçün tam yarısına eşlik etti: Yeni Posta kuruluşunu kutluyor

Gazetenin 30’uncu, haber portalının 25’inci yılı

 

Yeni Posta, “kâğıt gazete” olarak 30 yıl önce sahneye çıktı ve ardından da dijital alanda ilk yayına giren gazetelerden biri oldu. Nitekim, haber portalı “www.yeniposta.de” adresiyle 1997 yılında web dünyasındaki yerini aldı.

Gazetemiz, Federal Almanya’nın Ulm kentinde Mustafa Bozdurgut tarafından 1992 yılında kuruldu ve Baden-Württemberg, Bavyera, Rheinland-Pfalz, Hessen eyaletlerinde okurla buluştu. Bugün Almanya’daki Türkçe yerel yayıncılık alanında “köklü ve kalıcı ilklerden” biridir.

Yeni Posta, yayınlarında Almanya’daki Türkiye kökenlilerin yaşantısına, hak ve taleplerine, sorunlarına, göçmen politikalarına ilişkin haberlere ağırlıklı olarak yer verdi. Gazetede yıllar içinde Baden-Württemberg eyalet başbakanlarından Lothar Späth, sendikacılar İsmail Kahraman, Yılmaz Karahasan, dilbilimci Berin Uyar, yazar Fakir Baykurt, Çalışma Bakanlığı E. Müşaviri  Hasan Karahaliloğlu, kabare ustası Şinasi Dikmen gibi isimler yazılarıyla, karikatüristler Muhsin Omurca, Erdoğan Karayel, Siyami Yozgat, Hayati Boyacıoğlu da çizgileriyle yer aldı.

Avrupa’daki Türkçe medyaya “GülüGülü” adlı mizah ve karikatür dergisini de kazandıran Yeni Posta sektörel yayınları, iş dünyasına yönelik rehberleri, takvimleri ile de çeşitli alanlarda hizmetlerini sürdürdü.

 

AVRUPA HABER SİTESİ: www.yeniposta.net

60 yıllık Türk işgücü göçüne, yayınlarıyla çeyrek yüzyılı aşkın bu süredir bizzat eşlik eden Yeni Posta, yerel kimliğinden sıyrılıyor, yeni bir yüz ve formatla Nisan 2021’den bu yana  bir “Avrupa haber sitesi” olarak okurlarla buluşuyor.

www.yeniposta.net özgürlükçü, bağımsız, emekten yana, laik ve aydınlanmacı bir anlayışın ürünü haberleriyle Avrupa’daki Türkiye kökenlilerin yaşamına ve Avrupa politikalarına ışık tutacak. Ayrıca yerel yayıncılık yapmayı da sürdürecek. Kendi bağımsız adreslerinde yerel haberciliği derinleştiren bu sitelere, ana haber çatısı altında da ulaşmak mümkün olacak.

Yerel haber sitesi anlayışıyla on yıllardır Baden-Württemberg ve Bavyera’da okur önüne çıkan Yeni Posta, yakın bir zaman içinde Almanya’nın diğer eyaletlerinde ve Türk nüfusun yoğun olduğu Hollanda, Belçika, Avusturya, Fransa, İngiltere gibi ülkelerde özgün yerel haber siteleri kurmaya hazırlanıyor. Böylece haber ve ilan ağını genişletmeyi planlıyor.

Yeni Posta Facebook, YouTube, İnstagram, Twitter, Telegram ve Spotyfy gibi sosyal medya platformlarında da yayınlarını sürdürüyor.