Almanya’da havayolu trafiği kriz öncesinden çok geri

Almanya’da uçuşlar, Covid-19 salgınının ikinci yılında 2020’ya göre yüzde 14,4 arttı. Ancak buna rağmen, salgın öncesi 2019 seviyesinin sadece yarısında kaldı.

 

Almanya’da hava trafik kontrolünden sorumlu Deutsche Flugsicherung (DFS), yolcu ve kargo uçuşlarını kapsayan 2021 yılı havayolu trafiği verilerini açıkladı. Buna göre, Covid-19 salgınında geçen yıl uçuşlar 2020’ye yüzde 14,4 artarak 1,67 milyona ulaştı. Bu rakam, uçuşların 2020’de yüzde 50’den fazla azalarak 1,46 milyona düşmesi ve 32 yıl önceki seviyeye gerilemesinden sonra geldi.

DFS açıklamasında, “Ancak salgın öncesi seviyeyle karşılaştırıldığında, bu (2021’deki uçuşlar) yine de yaklaşık yüzde 50’lik bir düşüşü temsil ediyor” denildi.

Almanya’da salgın öncesi 2019’da 3,33 milyon uçuş gerçekleşmişti.

Almanya’da tüm havalimanlarının Covid-19 salgınından etkilenirken, ülkede en büyük merkez olan Frankfurt havalimanında geçen yıl uçuşlar (kalkış ve iniş) yüzde 50 azalarak 260 bine düştü.

2025’E KADAR MÜMKÜN DEĞİL

Açıklamada, kargo trafiğinin yüksek olduğu havalimanlarının yolcu ağırlıklı havalimanlarına göre hava trafiğindeki düşüşten önemli ölçüde daha az etkilendiği de belirtildi.

Özellikle Covid-19’un hızlı yayılan Omicron varyantının havacılık için giderek daha fazla sorun oluşturduğuna yer verilen açıklamada, ABD ve Çin’de, havayolu şirketlerinin pilotlar, uçuş görevlileri ve diğer çalışanlar Noel tatili döneminde hastalandığı veya karantinaya alındığı için bazı uçuşları iptal etmek zorunda kaldığı hatırlatıldı.

DFS Üst Yöneticisi (CEO) Arndt Schoenemann, konuya ilişkin değerlendirmesinde, söz konusu rakamların Covid-19 salgınının sona ermekten çok uzak olduğunu gösterdiğini belirterek, “Bu nedenle DFS olarak, muhtemelen uçuş rakamlarında 2025’e kadar salgın öncesi seviyeye ulaşamayacağımızı varsayıyoruz” öngörüsünde bulundu.

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA