Almanya’da ilk kez: Muhsin Omurca “Şair Eşref”i sahneye taşıyor

Hicvin ustası Şair Eşref’in şiirleri Almanya’da ilk kez oyun tadında sahneye konuluyor. Alman kabaresinin ve karikatür dünyasının bol ödüllü Türk sanatçılarından, stand-up ustası Muhsin Omurca tek kişilik oyunuyla önce Essen’de sonra Frankfurt’ta Şair Eşref ile sahneye çıkmaya hazırlanıyor.

 

Nef’i’nin takipçisi, Neyzen’in öncülü Şair Eşref’i şiirleriyle sahneye taşıyacak olan Muhsin Omurca yaklaşık 70 karikatürüyle seyirci önüne çıkıyor.

Önce 11 Mart 2022 cuma akşamı Essen’deki Katakomben Tiyatrosu’nda, ardından 13 Mart 2022 Pazar günü Frankfurt kentinde Frankfurt Uluslararası Tiyatrosu’nda (ITF) saat 18’den itibaren seyirci ile buluşacak olan Omurca, dili sadeleştirilmiş, komik, sürükleyici, bol karikatürlü, bir o kadar da bilgilendirici oyununa ilişkin özetle şunları söyledi:

“Şair Eşref bir Alman sanatçısı olsaydı, kitaplardan, etkinliklerden geçilmez, adına kürsüler açılır, ödüller dağıtılırdı. Maalesef bizde unutuldu. Oysa şiirleri bugün bile inanılmaz ölçüde güncel. Bizim milletin hassasiyetini biliyorum fakat yine de birkaç küfürlü şiirini koymak zorundayım. O nedenle +18. Fakat seyirci ‘küfürler sorun’ derse, eh o zaman küfürlerin yerine failatü failatü failün çekeriz.”

Muhsin Omurca’nın sahneye taşıdığı “Şair Eşref”i izlemek isteyenlerin 069 – 499 90 80 numaralı telefonu arayabilecekleri belirtildi.

YENİ POSTA – FRANKFURT