Almanya’da Müslüman karşıtı tehdit ve hakaret: “Geberin İslamcılar”

Nürnberg yakınlarında 12 bin 500 nüfuslu Hersbruck kasabasında Türklerin yaşadığı bir hanenin önüne tehdit ve hakaret içeren notlar bırakıldı. Özel konutun yakınında da Alevi Kültür Merkezi yer alıyor. Notlarda çok ağır ifadelere yer verildi.

Hersbruck kasabasında 15 Ağustos 2021 tarihinde pazar gününü pazartesiye bağlayan gece gerçekleşen olayın şokunu üstünden atan Türk kadını, tehdit ve hakaretleri polise bildirdi. Ardından yabancı ve İslam düşmanlığı konularında son yıllarda ciddi bir mücadele veren Nürnberg Metropol Bölgesi Türk Toplumu (tgmn) Başkanı Bülent Bayraktar’a da durumu  görselleri ile birlikte iletti. Tedirgin olduğunu belirten kadın, olayın üstüne gidilmesini talep etti.

TGMN BAŞKANI BAYRAKTAR: “TEHDİTLERN ÜZERİNE GİDİYORUZ”

Nürnberg Metropol Bölgesi Türk Toplumu (tgmn) Başkanı Bülent Bayraktar konuya ilişkin yaptığı açıklamada  özetle şu ifadelere yer verdi:

“Talebimiz, bölgemizde barış ve huzur içinde yaşamak. Barış ve huzurumuzu tehdit eden her eylemin üstüne gidiyoruz. Siyasiler, yerel yönetimler ve güvenlik güçleri ile yakın irtibattayız. Son dönemlerde camilere gönderilen tehdit mektuplarında ve fiziksel saldırılarda cemiyetler ile dayanışma içinde olduk. Suçluların bir an evvel tespit edilip, adalet önünde yargılanmalarına katkı sağladık. Röthenbach Camii cemiyetini tehdit eden Susanne G.’nin hapis cezasına çarptırılması memnuniyet verici.

NSU, FNS VE III. WEG SEMPATİZANLARI

Ancak Orta Frankonya bölgesinde NSU, FNS ve ‘III. Weg’ ile irtibatlı birçok sempatizanın olduğu bilinmekte. Bu ağlar büyük ölçüde yasaklansa da, faaliyetlerini bölgede sürdürüyorlar. Bu doğrultuda vatandaşlara ve derneklere yapılan en küçük tehdidi bile ciddiye alıyoruz. Nürnberg kentinde bu şebekeler üç insanımızın canına kıydı, aileleri perişan ve insanlarımızı tedirgin etti.

“AŞIRI SAĞA KARŞI BİRLİK” OLUŞUMUNA BİLDİRİLDİ

Olayı üyesi bulunduğumuz ‘Aşırı Sağa Karşı Birlik’e bildirdik. Bu birlikte Hersbruck belediyesi de üye. Hersbruck belediyesi, belediye başkanının yıllık izinde olduğunu ve yaşanan olaydan duydukları üzüntüyü tarafımıza bildirdi. En yakın zamanda konuyla ilgili görüşme talebi dile getirildi.”

Hersbruck kasabasında daha önce de aşırı sağ eylemler yaşanmıştı. 2018 yılında “Deutsches Haus” (Alman Evi) adlı restoranın önüne “No Moslem” (“Müslümanlar giremez”) yazılmıştı. Yasaklanan FNS (Freies Netzwerk Süd – Özgür Ağ Güney) neonazi örgütünün bu kasabada sempatizanları olduğu biliniyor. Vatandaşlar caddelerde neonazi grupların müziklerini seslice çaldığını belirtiyorlar. 2021 yılının başında 21 yaşında bir neonazi genç silah bulundurmaktan ve yasak sembolleri sergilemekten hüküm giydi.

YENİ POSTA – NÜRNBERG