Almanya’da perakende satışlar düştü: Eylülde kötü haber

thumbs_b_c_9eb8e33f909a4f60031626741328e5e9
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

Almanya’da reel perakende satışlar, eylülde yüzde 0,6 artış beklentisine karşın yüzde 2,5 geriledi.

Almanya Federal İstatistik Dairesi (Destatis), perakende satışlara ilişkin eylül ayı geçici verilerini açıkladı. Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış reel perakende satışlar, eylülde bir önceki aya kıyasla yüzde 2,5 düştü. Satışlar, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 0,9 düşüş kaydetti.

Perakende satışlardaki aylık yüzde 2,5’lik düşüşün, piyasaların yüzde 0,6’lık artış beklentisine rağmen gerçekleşmesi dikkat çekti.

Destatis, eylülde gıda, içecek ve tütün ürünlerine talebin yüksek olduğunu belirtirken, bu ürünlerde perakende satışlar Ağustos 2021’ye göre reel olarak yüzde 0,9 arttı. Süpermarketlerdeki satışlar ise söz konusu dönemde yüzde 0,2 düşüş kaydetti.

İnternet ve posta yolu ile siparişleri reel olarak aylık bazda yüzde 2 ve mobilya, beyaz eşya ve inşaat malzemeleri perakende satışları da yüzde 6,1 geriledi.

Gıda dışı perakende (tekstil, giyim, ayakkabı ve deri ürünleri) reel satışlarında ise yüzde 5,1 düşüş görüldü.

Bu arada, Almanya Perakendeciler Birliği (HDE), daha fazla salgın kısıtlaması olmazsa, 2021’de perakende satışlarda geçen yıla göre yüzde 1,5 oranında bir büyüme öngörüyor. HDE, bu yıl perakende satışların toplamının 586 milyar avroya ulaşmasını bekliyor.

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA