Almanya’da sel felaketi: En az 59 kişi can verdi, onlarca kişi kayıp

20210715_3_49219153_67043387_SD.mp4_000008840
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

Almanya’da yakın tarihin en büyük sel felaketi yaşandı. Ülkenin batısındaki aşırı yağışlar sonucu yaşanan su taşkınlarında en az 59 kişi öldü, onlarca kişi kayıp. 

Almanya’da meydana gelen sel felaketinde en az 59 kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi kayboldu. Çarşamba gününden itibaren ülkenin batısındaki Kuzey Ren-Vestfalya ile Rheinland-Pfalz eyaletlerini etkisi altına alan şiddetli yağış sonucunda pek çok yerleşimde su baskınları yaşandı, nehirler taştı, evler yıkıldı. 

Bonn’un güneybatısındaki Euskirchen’de resmi açıklamalara göre 15 kişi su taşkınında hayatını kaybetti. Rheinland-Pfalz eyaletine bağlı Ahrweiler’da ise 18 kişi can verdi; kayıp 70 kişiyi arama çalışmaları devam ediyor.  Bölgedeki felakete Ahr Nehri’nin taşmasının neden olduğu bildirildi. Bölgedeki çalışmalara katılan kurtarma ve polis ekiplerine takviye olarak yüzlerce asker de Ahrweiler’a gönderildi. Orduya ait araçlar toprak kayması sonucu kapanan yolları açmaya çalışıyor, helikopterler evlerinin çatılarında mahsur kalanları tahliye ediyor. 

YENİ POSTA – EUSKIRCHEN

Kaynak: www.dw.com

FOTO: A.A.