Almanya’da şirket iflasları mayısta düştü: Ekonomiye güven yine de azalıyor

Almanya’da iflas eden şirket sayısı, koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle iflas yasasının askıya alınmasının etkisiyle mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25,8 azaldı. Bu arada yatırımcı ve analistlerin ekonomiye güvenlerinde art arda üçüncü defa yaşanan gerileme dikkat çekti.

Almanya Federal İstatistik Ofisi’nden (Destatis) yapılan açıklamaya göre, ülkede mayısta 1116 işletme iflas açıkladı. İflaslar, 2020’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 25,8 azaldı. Söz konusu dönemde iflaslardan en çok inşaat sektörü etkilendi. 180 iflas başvurusu olan inşaatı, 168 iflas başvurusuyla motorlu taşıtların bakım ve onarımı dahil toptan ve perakende ticaret sektörü izledi.

Şirketlerin iflas talepleriyle ilgili alacaklılara ödenmesi öngörülen borç temmuzda 7 milyar avro olarak açıklandı. Bu borç tutarı, 2020’un mayıs ayında yaklaşık 3,1 milyar avroydu. Destatis, bu artışta mayısta bir önceki yılın aynı ayına göre daha büyük şirketlerin iflas başvurusunda bulunmasının etkisi olduğunu kaydetti.

Kurumsal iflaslar dışında 6 bin 159 borçlu da mayısta iflas başvurusunda bulundu. Söz konusu rakam, 2020’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 42,1 artış kaydetti.

İFLAS YASASI’NDAKİ ERTELEME

Almanya’da şirketlerin iflas sayısında gözlenen düşüşün devam ettiğine dikkat çeken Destatis’in açıklamasında, bunun bir sebebinin iflas yasasında yapılan erteleme olduğunun altı çizildi. Alman hükümeti, geçen yıl Covid-19 salgını nedeniyle “bir yükümlülüğü yerine getirmedikten sonraki 3 hafta içinde şirketleri iflas başvurusunda bulunmaya zorlayan” yasayı 2020’nin sonuna kadar askıya almıştı. Daha sonra yasanın askıda kalma süresi kamu yardımı alan şirketler için Nisan 2021’in sonuna kadar uzatılmıştı.

 

Söz konusu yasanın mayısta tekrar uygulanmaya başlanmasının, şirket iflaslarında Mayıs 2021’in verilerine yansımadığını hatırlatan Destatis, bunun mahkemelerdeki şirket iflasları işlem süresinin uzun sürmesinden kaynaklandığını da kaydetti.

ART ARDA ÜÇÜNCÜ AY: EKONOMİYE GÜVEN GERİLİYOR

Öte yandan,  merkezi Almanya’nın Mannheim kentinde bulunan Avrupa Ekonomik Araştırmalar Merkezi (ZEW) kurumsal yatırımcı ve analistlerin Alman ekonomisinin gelecek 6 ayına ilişkin kötümser beklentilerini açıkladı. Buna göre ZEW Ekonomik Güven Endeksi, Covid-19’da dördüncü dalga ve Çin’in ekonomik büyümesindeki yavaşlama gibi endişelerle ağustosta temmuza kıyasla 22,9 puan düştü.

Temmuzda 63,3 puan olan endeks, bu ay 40,4 puan seviyesine geriledi. Endekse ilişkin piyasa beklentisi, ağustosta 56,7 puan olması yönündeydi. Endeksteki düşüş, Mayıs 2021’den beri art arda aylık üçüncü düşüş olarak kayıtlara geçti.

Almanya’da ağustostaki Mevcut Durum Endeksi ise temmuz ayına kıyasla 7,4 puan artarak 29,3 puana çıktı.

ZEW Başkanı Prof. Dr. Achim Wambach, konuya ilişkin değerlendirmesinde, ZEW Ekonomik Güven Endeksi’nin düşüşünü üçüncü aya taşıdığını belirterek, “Bu, sonbaharda olası bir dördüncü Covid-19 dalgası veya Çin ekonomisindeki büyümede yavaşlama gibi Alman ekonomisi için artan risklere işaret ediyor” saptamasında bulundu.

Bu arada, ihracata bağımlı Alman sanayisinin özellikle ABD ve Çin’den gelen talep artışından fayda sağladığını vurgulayan analistler, son aylarda hammadde sağlamada zorluklar ve malların nakliyesinde konteyner krizi nedeniyle ülke sanayisinde büyük tedarik dar boğazları yaşandığını belirtiyor.

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: A.A