Almanya’da ”sokak tedirginliği”: Enflasyonla mücadelede çalışana destek hazırlığı

Almanya’da ”sokak tedirginliği”: Enflasyonla mücadelede çalışana destek hazırlığı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 27.06.2022
0
A+
A-

Almanya’da sosyal barışın tehlikeye düşmemesi için ve yüksek enflasyonla mücadele kapsamında, çalışanlara vergiden muaf, tek seferlik bir ödeme yapılması için çalışmalara başlandı.

Federal Almanya Başbakanı Olaf Scholz, enflasyonla mücadele kapsamında çalışanları ekonomik olarak destekleyen bir teklif hazırlığına başladı. Henüz hazırlık aşamasındaki teklife göre, işverenler tek seferliğine mahsus olmak üzere çalışanlarına vergi kesintisi olmadan bir ödeme yapacak. Sendikalar da buna karşılık toplu iş sözleşmelerinde ücret artış talebinin bir kısmından vazgeçecek.

Bild am Sonntag gazetesi söz konusu tek seferlik ödemenin gelecek yıl yapılacağını yazdı. Handelsblatt da haberinde ödemenin korona yardımına benzer ve vergiden muaf olacağını ifade etti. Almanya’da işverenlerin çalışanlarına pandemi nedeniyle ödedikleri korona yardımı, vergi kesintisi olmaksızın 1500 avroya kadar çıkabiliyor.

Ancak Sosyal Demokrat Partili (SPD) başbakanın hazırlığını yaptığı bu öneriye koalisyonun küçük ortağı FDP ve Maliye Bakanı Christian Lindner sıcak bakmıyor.

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA

KAYNAK: https://www.dw.com/tr

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.